Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Senzace, verdikt je pro Babiše před volbami povzbuzením, píší světová média

Pokračuje hlavní líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve kterém čelí obžalobě bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. (30. září 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Verdiktu pražského městského soudu, který nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, si všímají také všechny velké světové tiskové agentury. Věnují se mu také přední média na Slovensku, v Německu a Rakousku.
  12:09aktualizováno  13:14

Agentura AP uvedla, že rozsudek pro Babiše znamená povzbuzení jen pár dní před prvním kolem prezidentských voleb, v nichž šéf strany ANO patří k favoritům. Obdobně se vyjádřily i agentury Reuters či Bloomberg.

Agentura Bloomberg uvedla, že Babiš opakovaně označil obvinění z dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo za politicky motivovaná. Jednoho z nejbohatších Čechů případ pronásleduje velkou část politické kariéry a přispěl k jeho prohře v parlamentních volbách v roce 2021, píše Bloomberg. Osvobozující rozsudek podle Bloombergu „podporuje Babišovu snahu o politický comeback v prezidentských volbách konaných tento měsíc“.

Podle obžaloby Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a převedení akcií na své děti a partnerku. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky.

Vyplacením dotace podle žalobce vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda téměř 50 milionů korun. Zpravodajské portály připomenuly, že žalobce v soudním líčení žádal pro oba obžalované podmínku a také peněžité tresty.

Agentura Bloomberg označila Babiše za kontroverzní osobnost české politiky a poukázala i na demonstrace z roku 2019, „při nichž čtvrt milionu lidí v ulicích požadovalo rezignaci Babiše kvůli jeho skandálům“.

Německý tisk je překvapený

Saský deník Sächsische Zeitung označil osvobozující verdikt za senzaci. „Senzace v pražském procesu s bývalým šéfem české vlády Andrejem Babišem,“ napsal. To, že soud vyhověl návrhu obhajoby zprostit Babiše obžaloby, považuje saský list za překvapení.

Deník připomenul dlouhodobý Babišův postoj k celé kauze, kterou expremiér považuje za politicky motivovanou. Na to odkázala rovněž agentura DPA, která uvedla, že politik obvinil i soud, že proti němu vede vykonstruovaný proces.

Také DPA poznamenala, že osvobozující verdikt je překvapivý a že přichází jen několik dní před prezidentskými volbami, ve kterých Babiš patří ke kandidátům s největšími šancemi na zvolení. Toho si všímá i saský deník, podle kterého by rozsudek mohl být pro Babiše v kampani výhodou.

„Výsledek procesu by mohl jeho kandidatuře poskytnout dodatečný vítr do plachet,“ napsal Sächsische Zeitung. To si myslí i rakouský deník Der Standard. „Zprošťující rozsudek během finále volební kampaně je rozhodně vodou na jeho mlýn,“ uvedl.

Agentura APA se ve zprávě o rozsudku komentářů zdržuje, shodně jako DPA ale uvádí, že šéf opoziční populistické strany ANO patří k favoritům prezidentské volby a že proces považoval za politický a za pokus dostat ho z politiky. O tom píše i Der Standard, podle kterého Babiš často opakoval mantru, že kdyby nevstoupil do politiky, nikdy by před soudem nestál.

Der Standard napsal, že podrobnosti celé aféry rozhodně nejsou lahůdkou jen pro právní fajnšmekry. „Mnohé z toho, co vyšlo na denní světlo, rozproudilo debaty o morálních požadavcích na politiky a o tom, zda je Babiš dodržuje,“ uvedl deník. V této souvislosti zmínil Babišova dřívější vyjádření, že s Čapím hnízdem neměl v době podání žádosti o dotace nic společného a že nezveřejněním podrobností o vlastnické struktuře chránil rodinu. Deník také poukázal na Babišovy komplikované vztahy se synem Andrejem.

Potřeboval Babiš vůbec ty peníze? píší Slováci

O zprošťujícím verdiktu týkajícím se Babiše a jeho bývalé poradkyně Jany Nagyové informovala také všechna přední slovenská média. Podle listu Sme má Babiš za sebou tolik kauz a pochybných obchodních transakcí, že kdyby ho právě Čapí hnízdo mělo dostat za mříže, bylo by to trochu bizarní.

Je prý otázkou morálky, zda Babiš potřeboval dotaci 50 milionů korun z veřejných peněz pro Čapí hnízdo, když v době vzniku žádosti jeho koncern Agrofert vydělával asi deset miliard korun ročně.

„Přece jen, v konečném důsledku škoda nevznikla, protože dotaci vrátil, stíhání se natahovalo, tedy už to samotné šlo pokládat za trest. Proto pro něj i státní zástupce navrhoval ‚jen‘ podmínku,“ poznamenali slovenští novináři s tím, že osvobozující rozsudek vynesl soud pouhé čtyři dny před prvním kolem přímé volby nového českého prezidenta.

V této souvislosti připomněl, že Babiš patří k trojici kandidátů, kteří se drží v čele předvolebních průzkumů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat