25. ledna 2018 16:40, aktualizováno  19:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babiš z Davosu: Je to unikátní akce. Divím se, že sem žádný český ministr ani prezident nejel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Andrej Babiš se 25. ledna 2018 zúčastnil programu Světového ekonomického fóra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš se 25. ledna 2018 zúčastnil programu Světového ekonomického fóra... | foto: ČTK

DAVOS (ŠVÝCARSKO) Český premiér v demisi Andrej Babiš ve čtvrtek na Světovém ekonomického fóru v Davosu vyzval k prohloubení svobod vnitřního trhu jako hlavního zdroje prosperity Evropské unie. EU by podle něj měla chránit své vnější hranice a řešit konflikty ve svém sousedství dříve, než se stanou bezpečnostní hrozbou pro občany členských států.

V poslední době se Evropa podle Babiše místo posilování své pozice hašteřila kvůli maličkostem. Klíčová rozhodnutí musí EU přijímat jednomyslně na úrovni premiérů, uvedl. Babišův projev zazněl za zavřenými dveřmi a jeho znění ČTK poskytl tiskový odbor Úřadu vlády ČR.

Babiš v Davosu vystoupil v panelu s názvem Vytváření společné vize pro Evropskou unii. V anglicky předneseném projevu varoval, že unie začíná zapomínat, proč ve skutečnosti vznikla, tedy aby garantovala mír a prosperitu svých občanů.

„V poslední době tlačíme na další integraci, aniž bychom věděli, proč a kam má směřovat,“ řekl premiér. Aby byla Evropa silná, musí být podle něj trpělivá. Ukvapená rozhodnutí by nemusela být ku prospěchu Evropy, ale naopak by pro ni mohla znamenat riziko.

Babiš chce občanská fóra o budoucnosti unie

„Evropští občané musejí vědět, kam Evropa směřuje. A musíme je přesvědčit, aby s tímto směrem souhlasili. To se podle mého názoru nyní naneštěstí neděje,“ uvedl Babiš. Přivítal proto myšlenku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona týkající se občanských fór na téma budoucnosti unie. „Měli bychom o tom diskutovat s našimi občany,“ uvedl. Česko přitom může stavět na svém dlouhodobém občanském a sociálním dialogu, dodal Babiš.

Unie podle českého premiéra nemůže vytvořit stabilní komunikační kanály se svými občany bez přispění členských států. „Unie nemůže mít legitimitu bez členských států, to je realita,“ konstatoval. Evropa musí být silná a jednotná a soustředit se na zachování a rozvíjení toho, co už dosáhla, míní. „Pojďme stavět na tom, co máme,“ uvedl Babiš.

Český předseda vlády poznamenal, že například otázka migračních kvót rozděluje členské státy už dva roky. „Přitom kdyby všechny státy přijaly migranty podle kvót, vyřešilo by to pouze dvě procenta migračního tlaku. A kvůli dvěma procentům dáváme evropský projekt v sázku. To je bláznovství!“ prohlásil Babiš. Nikdo podle něj nechce v Evropě blokovat smysluplná rozhodnutí.

„Musíme definovat jasnou strategii a být schopni se jí držet. To nám umožní být rozhodní a efektivní. Přesně pro takové účely byla vytvořena Evropská rada. Neplýtvejme čas maličkostmi. Naši globální partneři a soupeři na nás čekat nebudou,“ řekl Babiš na závěr projevu, ve kterém vyzval k jednotě a globální síle EU.

Babiš: V Davosu vše vyřídíte za deset minut

„Jsem nadšený, je to skutečně unikátní akce, z celého světa jsou tu stovky prezidentů, premiérů, zástupci Mezinárodního měnového fondu, OECD, velkých firem,“ řekl Babiš novinářům krátce před ukončením svého jednodenního programu. V Davosu je podle něj možné během deseti minut vyřídit, co je třeba. „Hodnotím to velice pozitivně a divím se, že za naši zemi tady nikdo nebyl od roku 2000, takže 18 let sem nepřišel nikdo z vlády, ani prezident,“ dodal.

Do Davosu se chce za rok vrátit, pokud bude stále premiérem. „Strávil bych tady vícero dní jednáním,“ uvedl. Na čtvrtečním obědě světových lídrů ho zaujala účast řady politiků či byznysmenů, ale také ostrá výměna názorů ruských a ukrajinských politiků na situaci na Ukrajině. „Bylo to velice zajímavé, byly diskutované nejen evropské věci,“ řekl Babiš, který byl během slavnostního oběda usazen mezi srbského a iráckého premiéra.

Babiš se v Davosu sešel s předsedy vlád Lucemburska Xavierem Bettelem, Portugalska Antóniem Costou a Estonska Jürim Ratasem. Hovořilo se podle něj především o reformě azylové politiky EU, migračních kvótách a kohezních fondech. „Protože samozřejmě se čeká po brexitu, že bude méně peněz v rozpočtu,“ uvedl. Rozhovory o přidělování peněz podle něj budou náročné, ale všechny uvedené země jsou v této otázce na jedné lodi. Předsedovi portugalské vlády přislíbil Babiš bilaterální oficiální návštěvu Lisabonu.

Před návratem do Česka se Babiš ještě sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, se kterým chtěl mimo jiné hovořit o smlouvě ministerstva obrany s Izraelem o pořízení radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun. „Je potřeba, aby byly kompatibilní s NATO,“ uvedl ještě před zhruba půlhodinovou schůzkou český premiér. Česko má s Izraelem nadstandardní vztahy, dodal Babiš, který považuje za důležité společné téma i bezpečnost a kyberbezpečnost.

Babiš je rád, že Německo nepřerozděluje migranty

V Davosu Babiš také řekl novinářům, že ho těší, že je německá vláda připravena zatím ukončit diskusi o rovnoměrnějším rozdělování uprchlíků. Česko se podle něj snaží o svém odmítavém názoru na kvóty mluvit při všech příležitostech a pokouší se získávat pro své názory podporu.

O prozatímním ukončení diskuse o přerozdělování uprchlíků hovořil podle agentury DPA německý ministr vnitra Thomas de Maizi?re na okraj čtvrtečního neformálního jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie v Sofii. Pokud se má dospět k reformě azylové politiky v EU, bylo by podle něj smysluplné nejdříve řešit jiná témata.

„Jsme rádi. Já jsem o tom mluvil včera (ve středu), když jsem měl snídani se saským premiérem, mluvíme o tom všude,“ uvedl Babiš.

Podporu pro české názory chce hledat i na pátečním jednání visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti i při plánované pondělní schůzce v Bruselu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, řekl. Svůj názor na budoucnost EU vyjádřil také během čtvrtečního programu v Davosu, kde vystoupil v panelové diskusi.

„Já řekl náš názor na Evropu, že projekt vznikl hlavně, abychom měli v Evropě mír,“ uvedl. Evropská komise by neměla být zpolitizovaná, uvedl Babiš, někdy totiž podle něj ztrácí kontakt s veřejností. „Taky jsem zdůraznil roli členských států, aby se perspektivně rozhodovalo jednomyslně,“ uvedl.

  • 15Diskuse

Najdete na Lidovky.cz