24. října 2018 13:54, aktualizováno  16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babiš jednal s Mayovou i o brexitu. Pro Čechy už nic vyjednat nemůžu, připouští

Britská premiérka Theresa Mayová a Andrej Babiš na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová a Andrej Babiš na archivním snímku. | foto: Reuters

LONDÝN (od zvláštního zpravodaje) Premiér Andrej Babiš ve středu zavítal na státní návštěvu do Velké Británie, kde uctil památku zesnulých v boji s nacismem a setkal se s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Předseda české vlády již dopředu uvedl, že jedním z hlavních témat bude brexit. Připustil však, že pro Čechy žijící v Británii nemůže v současnosti nic vyjednat. Večer s manželkou Monikou navštíví koncert filharmonie.

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek v podvečer jednal s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Po pětačtyřicetiminutovém setkání premiér vyjádřil radost nad možností mluvit s lídryní Británie v době, kdy stále probíhají jednání o brexitu. 

„Dohoda je stále možná,“ věří Babiš. Zdůraznil, že zůstává prioritou, aby se nezhoršila situace Čechů ve Spojeném království.

„Celý problém brexitu je tato (irsko-severoirská) hranice. Irsko zůstává v Evropské unii a Velká Británie odchází,“ popsal již před odletem do Londýna premiér problém, který minulý týden řešila Evropská rada na svém zasedání v Bruselu.

Podle Babišových slov je právě kontrola této hranice jediným sporem, který zůstává nevyřešený v otázce dohody o brexitu mezi EU a Velkou Británií. „Jinak je vše dohodnuto, Evropská rada nerozhodla o žádném dalším summitu a už není o čem jednat,“ sdělil médiím premiér.

Premiér Andrej Babiš se v Londýně setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou.
Premiér Andrej Babiš (uprostřed), který je na pracovní návštěvě Británie,...

„Je dobře, že se uvidím s paní premiérkou právě v této chvíli, protože v pátek při večeři uvidím německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,“ podotknul Babiš. Tito dva státníci dorazí do Prahy na oslavy u příležitosti sta let od založení Československa.

Londýnský program

Premiér se na úvod své středeční návštěvy Velké Británie setkal s Charlesem Bowmanem, starostou nejvíce prosperující londýnské části City. Následně se po obědě setkal i s českými občany, kteří ve Velké Británii žijí a pracují.

Součástí návštěvy bylo i uctění památky Čechů a Slováků, kteří padli v letecké bitvě o Velkou Británii i v boji s nacismem. Premiér tak učinil položením věnce u Pomníku hrdinů z bitvy o Británii.

Památník je poctou i 88 československým účastníkům bojů proti německému letectvu. Na pomníku jsou uvedena jejich jména stejně jako jména všech dalších vojáků, kteří se na operacích v létě a na podzim roku 1940 nad Británií a Lamanšským průlivem podíleli v řadách britského Královského letectva (RAF). Pod tabuli se jmény československých hrdinů položil Babiš za všeobecného zájmu kolemjdoucích a turistů věnec z vlčích máků.

„Jsou tu jména 2937 příslušníků RAF. Královské letectvo tu uvedlo jména těch, kteří během bitvy o Británii od 10. července do 31. října 1940 vzlétli alespoň jednou,“ řekl ČTK vojenský přidělenec v Londýně Jiří Nědoba, který českého premiéra u památníku provázel.

Primárně však premiér Babiš zavítal do Velké Británie, aby se setkal s britskou premiérkou Mayovou. Předmětem bilaterálního jednání byly zejména otázky spojené s brexitem. 

24.října 2018 v 17:46, příspěvek archivován: 24.října 2018 v 17:58

Premiér @AndrejBabis se právě setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou. https://t.co/j5u0avyq4O

Lídři obou zemí, kteří se naposledy setkali minulý týden v Bruselu na jednání Evropské rady, projednávali i témata obchodních a investičních příležitostí, ale také otázky obranné spolupráce či kybernetické bezpečnosti. 

Nic vyjednat nemůžu

Na druhou stranu premiér již před odletem přiznal, že ohledně brexitu toho s premiérkou příliš vyjednat nemůže, jelikož jednání o odchodu Británie z EU probíhají na celoevropské úrovni. „Samozřejmě, že nemůžu vyjednávat za Evropskou unii,“ připomněl Babiš. Na dotaz, zda chce vyjednat nějaké výjimky pro Čechy žijící v Británii, odpověděl, že nemůže. Zdůraznil pak roli evropského vyjednavače Michela Barniera.

Podle svých slov se ale připravuje i na možnost tzv. „tvrdého brexitu“, který by nastal v případě, že by se vyjednávači EU a Británie nedohodli. V takovém případě již například francouzské úřady oznámily, že Britové by před vstupem do Francie museli žádat o vízum a povolení k pobytu. „Musíme počítat i s touto alternativou,“ uvedl český premiér.

Vyvrcholení celé návštěvy následovalo po návštěvě sídla premiérky na Downing Street 10. Předseda české vlády se odebral do londýnské Royal Academy of Music na slavnostní koncert České filharmonie, v jehož rámci zazní skladby Antonína Dvořáka i Bedřicha Smetany. Akce byla uspořádána u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. Na koncert premiéra doprovodí manželka Monika Babišová, která během odpoledne navštívila nadaci dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital for Children a setkala se i se zástupci českých škol z Londýna, Bristolu, Birminghamu a Manchesteru.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.