Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vraky aut a moře bahna. Ukrajinci natočili „cestu života“ do Bachmutu

Svět

  17:46
Země posetá krátery od dělostřeleckých granátů, bahnitá země zjizvená vojenskými džípy, vraky aut rozeseté podél cesty... Tak vypadá poslední přístupová cesta do Bachmutu, kde se ukrajinští vojáci brání čím dál těsnějšímu ruskému obklíčení.

Říká se jí „cesta života“. O silnici se mluvit nedá, poslední přístupová trasa skrz zavírající se čelisti ruského obklíčení vede z velké části po poli. Jak dramatický průjezd do rozstříleného města vypadá, nyní natočili příslušníci 46. výsadkové brigády ukrajinské armády.

Začíná v Konsťantynivce asi sedmnáct kilometrů jihozápadě od Bachmutu a pak odbočuje přes Časiv Jar do polí. Nejnebezpečnější úsek se nachází u vesničky Chromove, je v bezprostředním dostřelu ruského dělostřelectva. Všechny ostatní zpevněné cesty vedou přes území pod nepřátelskou kontrolou.

Poslední přístupová trasa do Bachmutu

„Je to poslední cesta, po které můžeme evakuovat zraněné a mrtvé,“ vysvětlil nedávno reportérům The Washington Post major Oleksandr Pancernij, jehož jednotka má za úkol udržovat koridor průchozí a zajišťovat obráncům Bachmutu přísun munice a čerstvých posil.

„Pokud tady neodvedeme svoji práci, obrana Bachmutu se do dvou dnů zhroutí. A všichni naši kluci, kteří tam ještě jsou, tam zůstanou navždy,“ uvedl velitel známého batalionu Ajdar, který vznikl před devíti lety jako dobrovolnická jednotka několika stovek ukrajinských nacionalistů.

Ukrajinský generální štáb v úterý nepřímo potvrdil, že ruské jednotky Bachmut už téměř úplně obklíčily. Podle Institutu pro studium války (ISW) v posledních dvou dnech postoupily na jihu a na severozápadě města.

Analytikům se také podařilo ověřit pondělní záběry, na kterých je vidět šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin v jedné ze zničených bachmutských škol. Budova se nachází méně než kilometr jihovýchodně od bachmutské radnice.

Boje o Bachmut

Ruské síly se snaží dobýt Bachmut od srpna minulého roku. U města, které mělo před válkou 70 000 obyvatel, se vedou nejintenzivnější boje z celé fronty. Podle některých analytiků se Ukrajinci už dávno měli z města stáhnout, protože jeho strategický význam neodpovídá počtu jejich obětí.

Armáda nicméně argumentuje, že v Bachmutu váže ruské síly, a získává tak čas pro přípravu jarní protiofenzivy. „Naším hlavním cílem je vyčerpat obrovské síly nepřítele a způsobit mu těžké ztráty. Vytvoří to nezbytné podmínky, které pomohou osvobození ukrajinského území a urychlí naše vítězství,“ řekl velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj při návštěvě fronty.

Autor: