Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V těžkých bojích u Bachmutu padlo pět dobrovolníků z Gruzie. Dostali se do ruského obklíčení

Lidé se loučí s gruzínským dobrovolníkem, který padl u Bachmutu. foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Boje o ukrajinské město Bachmut v Doněcké oblasti pokračují. V posledních dnech v nich padlo pět dobrovolníků z Gruzie, kteří bojovali v ozbrojených silách Ukrajiny. Ruské jednotky podnikly také raketový útok na energetická zařízení v Záporoží a další ostřelování.
  7:04

O události bojů o Bachmut informoval podle ruskojazyčného vydání zpravodajského serveru BBC šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

„V posledních dnech byla u Bachmutu obklíčena skupina ukrajinských vojáků a gruzínských dobrovolníků. Víme o zraněném gruzínském veliteli a pěti mrtvých gruzínských vojácích,“ napsal v neděli Jermak na sociální síti Telegram.

Podle gruzínských médií by na ukrajinské straně mohlo bojovat až 1500 občanů Gruzie. Ať už těch, kteří na Ukrajině žili před začátkem invaze, tak těch, kteří tam dorazili po začátku války.

U Bachmutu v Doněcké oblasti pokračují těžké boje, ruská armáda se snaží město obklíčit.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj uvedl, že ruská armáda se všemi silami snaží Bachmut dobýt, aby prokázala „alespoň nějaký úspěch“ a mohla postoupit směrem na Pokrovsk, Slovjansk a Kramatorsk, což jsou poslední velká sídla Doněcké oblasti, která zůstávají pod kontrolou Ukrajiny.

Ostřelování dalších oblastí

Ruské jednotky v noci na pondělí podnikly raketový útok na energetická zařízení ukrajinského města Záporoží a ostřelovaly také Kryvyj Rih. Informoval o tom ve svém ruskojazyčném vydání server BBC News.

„Okupanti tentokrát svými střelami zasáhli průmyslovou a energetickou infrastrukturu města,“ uvedl na internetu tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtev. Úplné informace o škodách a obětech se podle něj upřesňují.

Několik explozí otřáslo také městem Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti, oznámil na Telegramu šéf tamní vojenské správy Oleksandr Vilkul.

Ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu způsobují od začátku října opakované výpadky proudu a připravují miliony domácností o teplo v době, kdy teploty klesají pod bod mrazu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu v neděli apeloval na vytrvalost a nezdolnost Ukrajinců. „Musíme být ještě odolnější a jednotnější, abychom přečkali tuto zimu,“ prohlásil.

Ukrajinští představitelé signalizovali, že jejich armáda plánuje v nadcházejícím zimním období pokračovat v protiofenzivních operacích, aby upevnila nedávné územní zisky a zabránila ruským silám chopit se iniciativy na bojišti, napsal dnes ve svém pravidelném hodnocení situace americký Institut pro studium války (ISW).

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj podle zprávy ISW v neděli prohlásil, že zmrzlá půda umožní pohyb kolovým a pásovým vozidlům a že ukrajinské síly svou techniku připravují na zimní operace.

Zároveň podle něj špatně vycvičení mobilizovaní ruští vojáci a bojovníci rekrutovaní Wagnerovou (v ruštině Vagnerovou) skupinou v ruských věznicích nejsou na zimní operace připraveni.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat