18. května 2019 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bahrajn vyzval své občany, aby ihned opustili Írán a Irák. Kvůli konfliktu s USA

Teherán - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teherán - ilustrační | foto: Filip Krejčí, HedvábnáStezka.cz

DUBAJ/TEHERÁN Bahrajn vyzval své občany, aby necestovali do Íránu a Iráku a pokud se tam již zdržují, aby tyto země neprodleně opustili. Americký spojenec to podle bahrajnské státní agentury BNA, na niž se odvolává agentura Reuters, zdůvodnil obavami o bezpečnost.

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem se zvyšuje. Americké ministerstvo zahraničí ve středu nařídilo méně důležitým diplomatům a vládním pracovníkům USA v Iráku, aby zemi ihned opustili. Obává se iráckých šíitských milic, které jsou napojeny na Írán.

Zahraniční zaměstnance ze svého iráckého ropného pole v  sobotu evakuovala americká ropná společnost ExxonMobil. Američtí diplomaté v sobotu podle agentury Reuters varovali, že komerční letadla přelétávající Perský záliv riskují, že budou „chybně identifikována“.

Americký prezident Donald Trump podle amerických médií nechce s Íránem válčit, ale jednat. Trump je prý podrážděn postojem svých bezpečnostních poradců, kteří ho údajně tlačí do války s Teheránem. Možnost válečného konfliktu v sobotu vyloučil i íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!