17. července 2015 20:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Báli se kubánské justice, tak emigrovali do USA. Teď je Američané možná vrátí zpět

Během své vlády se setkal s Barackem Obamou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během své vlády se setkal s Barackem Obamou. | foto: Reuters

MIAMI Normalizace kubánsko-amerických vztahů může být špatnou zprávou pro tisíce Kubánců, kteří se v minulosti před stíháním na komunistickém ostrově ilegálně uchýlili do americké emigrace. Americké úřady jim nařídily návrat zpět na Kubu, ale Havana je odmítala přijmout. Teď jim hrozí, že kubánské vedení po normalizaci vztahů s USA svůj názor změní, napsala dnes agentura AP.

Podle amerických úřadů jde asi o 35 tisíc lidí, často nebezpečných zločinců, nebo osob, jejichž přítomnost v USA podle americké justice odporuje americkým národním zájmům. Těmto lidem americké soudy vystavily deportační příkaz a odjezd 25 tisíc z nich je podle AP pro justici USA prioritou.

Deportaci zločinců zpět na Kubu v minulosti blokovala absence diplomatických vztahů s USA, které se nyní po čtyřiapadesátileté přestávce mají obnovit. Lidem, kteří dorazili přes moře na Floridu často s nasazením života, kubánské úřady většinou odmítaly vystavit dokumenty potřebné pro cestu zpět. Na Kubu bylo zpátky odesláno jen dva tisíc emigrantů.

Zda a jak se teď změní osud Kubánců, kteří v USA žijí s deportačním příkazem, není zatím známo. „Celé Miami se třese,“ řekla AP právní poradkyně Grisel Ybarrová o městě, kde žije mnoho kubánských přistěhovalců. „Lidé jsou neklidní. Washington a Havana ve společné posteli ještě nejsou, ale do ložnice už vkročily,“ komentovala sbližování USA a Kuby.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz