Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Balíček halloweenských ozdob skrýval zoufalý dopis z čínského lágru

Halloweenské dekorace (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Halloweenské dekorace (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

Když Julie Knightová z amerického Ohia rozbalila balíček halloweenských dekorací, objevila mezi ozdobami dopis. Neznámý pisatel v něm lámanou angličtinou popisoval hrůzné podmínky, v nichž je nucen žít, a prosil o pomoc. Dekorace i dopis vznikly za zdmi Ma-san-ťia, smutně proslulého čínského pracovního tábora.

Rok co rok Julie Keithová zdobila koncem října svůj dům v oregonském Damascusu různými hororovými a strašidelnými výjevy. Podobně jako miliony dalších Američanů se tak připravovala na oslavu Halloweenu, zábavné taškařice, která se slaví v předvečer Svátku všech svatých.

Přístup třiačtyřicetileté matky dvou dětí se však k tomuto svátku změnil. Když totiž loni vytáhla z krabic tři falešné náhrobky, jimiž chtěla ozdobit zápraží, z jedné vypadl dopis. Psaní na linkovaném papíru, vytrženém z obyčejného sešitu, napsal výrobce kýčovité dekorace, vězeň z tábora Ma-san-ťia na severovýchodě Číny.

ČTĚTE TAKÉ:

Budou si vás navždy pamatovat

"Pokud náhodou koupíte tento produkt, přepošlete prosím tento dopis Světové organizaci na ochranu lidských práv. Tisíce lidí tady vám za to budou děkovat a budou si vás navždy pamatovat," stálo v něm špatnou angličtinou s řadou čínských znaků.

Rozsáhlý dopis, ukrytý v dekoraci za 29 dolarů z amerického řetězce Kmart, detailně popisoval fyzické i psychické utrpení čínských vězňů v táboře. Keithová byla v šoku. Nejprve si myslela, že je to podvrh, pak si ale dopis přečetla znovu a začala hledat informace na internetu.

"Věděla jsem, že v Číně jsou pracovní tábory, ale tohle bylo jako facka do tváře. Nevěděla jsem, jestli ten člověk žije, nebo je mrtvý. Zda je ještě v táboře. Je neuvěřitelné, že se dopis dostal z Číny až sem," popsala nyní americké stanici CNN.

Právě tato stanice si totiž dala tu práci a vydala se po stopách dopisu. Keithová tehdy volala na skupiny ochránců práv v okolí svého bydliště, ti se jí však neozvali zpět, a tak dopis pověsila na svém facebookovém profilu. Zaujal místní noviny, které o čínském zboží podivného původu napsaly článek a ten se dostal k CNN.

"Seberou vám čest a poníží vás"

A pak nastala práce pro korespondenta CNN v Číně, který se jal autora dopisu hledat. Po několika měsících uspěl. Do redakce za ním přišel muž, podle všeho autor dopisu. Pan Čang - jak se mu podle CNN říká - byl příslušníkem zakázané duchovní školy Falun Gong, jíž čínská vláda označuje za nebezpečnou sektu.

Čang byl uvězněn před olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008 a ve vězení strávil dva a půl roku. Hned v prvním roce věznění napsal dvacet dopisů, v nichž informoval o bezpráví a krutosti v lágru Ma-san-ťia. Jen jeden dopis se však dostal na veřejnost - ten z Oregonu.

"Lidé, kteří tohle nezažili, si to neumějí představit. První, co udělají, je, že vám seberou vaší čest a poníží vás," popsal CNN Čang. Stejně jako mnoho dalších vězňů věřil, že bude méně trpět, když bude usilovně pracovat v továrně na zboží všeho druhu. "Vyrábění věcí jsme považovali za únik z brutálního násilí. Mysleli jsme, že se ubráníme slovnímu nebo fyzickému násilí, pokud budeme dobře pracovat," popsal s tím, že tomu tak ale nebylo. Trpěli stejně.

Keithová soudí, že američtí zákazníci musí změnit přístup k čínskému zboží. Napsala proto na americký celní úřad a ptala se, jak je možné, že se do země může dostat zboží vyrobené v lágru. Úřady ji odpověděly, že se na případ zaměří. Pak už se jí ale neozvaly. Keithová se obrátila i na společnost Sears, která vlastní Kmart. Tamní ředitelství jí však poslalo zprávu, že "po vnitřním vyšetřování nenašlo žádný důkaz o tom, že by výrobky pocházely z pracovního tábora". Firma však dodala, že se s tímto dodavatelem rozloučila.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...