Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Balon, který se zřítil v Texasu, vyrobila česká firma. Stroj zasáhl elektrické dráty

Část horkovzdušného balónu, který v sobotu ráno spadl na pole poblíž texaského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část horkovzdušného balónu, který v sobotu ráno spadl na pole poblíž texaského... | foto: Ralph BarreraReuters

AUSTIN Horkovzdušný balon, při jehož sobotním pádu zahynulo v Texasu 16 lidí, pocházel od českého výrobce. Informují o tom americká média, která se odvolávají na vyšetřovatele. Ti se zatím snaží objasnit příčinu neštěstí. Vyšetřování jedné z nejtragičtějších nehod svého druhu už potvrdilo, že v balonu hořelo a že stroj zasáhl dráty elektrického vedení. Provazy spojující koš s balonem se přetrhly a vypuštěný balon se našel asi kilometr od zříceného koše.

Člen vedení Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) Robert Sumwalt na tiskové konferenci uvedl, že balon pocházel od české firmy Balóny Kubíček, což firma potvrdila. Měl čtyři palivové lahve a tři hořáky. Společnost podle svých internetových stránek vyrábí balony téměř 30 let. „Tento byl vyrobený v roce 2014,“ uvedla v tiskové zprávě za firmu Kamila Kolářová.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, co bylo příčinou požáru. „Existuje fyzický důkaz, že balon zasáhl dráty, nikoli stožár,“ potvrdil Sumwalt dřívější tvrzení některých svědků. Rovněž dodal, že v balonu hořelo, ale že není zatím jasné, zda před nárazem či po nárazu do elektrických kabelů. Sumwalt také řekl, že v posledních letech stejný typ českého balonu havaroval už minimálně jednou.

Policisté kráčejí k místu, kde balón spadl.
Policista natahuje žlutou pásku okolo místa, kde se balón zřítil, zemřelo...

Vyšetřovacímu týmu se podle něho na místě podařilo shromáždit 14 mobilních telefonů či jiných elektronických zařízení, která chtějí prozkoumat a objevit případný záznam letu, jenž by pomohl zjistit příčinu havárie. „Od počátku jsme s vyšetřovateli v kontaktu. Podle mezinárodně platných pravidel pro vyšetřování leteckých nehod je NTSB jedinou institucí oprávněnou podávat informace o příčinách nehody. Do skončení vyšetřování se proto nemůžeme blíže vyjadřovat,“ uvedla Kolářová.

Brněnská firma vyrobí ročně 80 až 85 balónů, patří mezi tři největší producenty na světě a v Česku je jediná. Většina produkce jde na export, v Česku ročně udá dva až čtyři balony. Firmu založil člen brněnského Aviatik klubu Aleš Kubíček a v roce 1983 ušil první horkovzdušný balon v Československu. Sériová výroba se rozjela ještě před rokem 1989. V současnosti má firma zhruba 30 zaměstnanců a nabízí několik řad balonů od malých až po velké, jako byl ten havarovaný.

Z médií již prosakují jména prvních obětí, které oficiálně nebyly identifikovány, ale jejichž příbuzní o nich informovali na internetových sítích. Je mezi nimi i dvojice, která umístila na internet několik fotek pořízených krátce před odletem i během něho. Z nich je patrné, že v časně ranním oparu byla snížená viditelnost.

Neštěstí se událo u města Lockhart, vzdáleného asi 45 kilometrů jižně od Austinu. Balon se zřítil do zemědělské oblasti na místní pole, podél něhož vedou dráty velmi vysokého napětí.

Podmínky pro provoz balonů

Balon provozovala společnost Heart of Texas Hot Air Balloon Rides, jejíž zástupce uvedl, že balon a jeho vybavení byly poměrně nové a kvalitní. Devětačtyřicetiletý pilot byl podle jeho kolegy citovaného agenturou AP velmi zkušený. Zjistilo se nicméně, že v roce 2000 byl zatčen ve státě Missouri pro řízení auta pod vlivem alkoholu a že v minulosti při provozování vlastní firmy na létání v balonu měl určité potíže se stížnostmi zákazníků.

Podle americké balonové asociace jde o vůbec nejtragičtější zaznamenanou nehodu svého druhu na západní polokouli. V celosvětovém měřítku byl poslední nehodou s ještě větším počtem obětí pád balonu v egyptském Luxoru, kde v roce 2013 přišlo o život 19 lidí. NTSB zaznamenala v USA od roku 2011 60 nehod horkovzdušných balonů, z toho šest s několika mrtvými.

NTSB v roce 2014 marně žádala americký Federální úřad pro letectví (FAA) k zpřísnění podmínek pro provoz balonů převážejících větší množství lidí. FAA to odmítl s tím, že rizika jsou nízká.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!