Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bangkok: Vůdci opozice se vzdali, mezi mrtvými je i italský novinář

Svět

  8:18aktualizováno  8:51
BANGKOK - Dva hlavní vůdci opozice v Bangkoku se po útoku armády vzdali policii. Formálně také vyzvali k ukončení protestů, napsala agentura AP. Protivládní demonstranti v městě Udontchání zapálili radnici. Při nových střetech zahynuli nejméně čtyři lidé včetně jednoho novináře a přes padesát lidí bylo zraněno.

Armáda likviduje povstání foto: ČTK

Obrněné transportéry prorazily hořící barikády z pneumatik, z míst bojů se ozývá prakticky nepřetržitá střelba. "To je konec odporu, vláda se rozhodla povstání definitivně zlikvidovat. Oběti jsou nevyhnutelné," řekl agentuře AP thajský senátor Lertrat Rattanavanit, který se do poslední chvíle pokoušel zprostředkovat smír mezi opozicí v vládou.

Thajská armáda obsazuje území povstalců v Bangkoku

Vojenská akce armády následovala po armádní výzvě povstalcům, aby bezodkladně vyklidili obsazené ulice. Vláda krátce nato vydala prohlášení, v němž za cíl operace označila "zpevnit bezpečnostní kordon" v okolí zóny obsazené několika tisícovkami povstalců a na několika dalších místech metropole.

Thajský ministr obrany Pravit Vongsuvan novinářům řekl, že cílem operace je zajistit stoprocentní bezpečnost na celém území dosud obsazeném povstalci. Ministr prohlásil, že v případě nutnosti armáda do okupované zóny vstoupí, "aniž by způsobila zbytečné ztráty".Protivládní aktivisté, kterých v povstaleckém území podle odhadů zůstaly dva až tři tisíce, podle očitých svědků po vojácích stříleli. Jejich vůdci vyzývají bojovníky v červených košilích, aby neopouštěli své pozice. "Nesmíme se uchýlit k násilí. Musíme tu zůstat a společně bojovat," řekl uvnitř povstalecké zóny svým příznivcům vůdce rebelů Nattavut Sajkua.

Mrtvý italský novinář
Do městských nemocnic podle agentury Reuters záchranná služba přiváží první zraněné, mezi kterými jsou také dva novináři. Místní veřejnoprávní televize informovala o italském žurnalistovi, který byl v nemocnici operován, zatímco televizní stanice Channel 3 uvedla, že italský novinář zemřel. Zatím není jasné, zda jde o stejnou osobu.

Několik desítek lidí údajně vládní vojáci uvnitř povstalecké zóny zajali. Armáda vyzývá novináře, aby se vzdálili z míst bojů. Vláda požádala obyvatele Bangkoku, aby spolupracovali s úřady, a vyzvala je, aby oznámili jakýkoli pokus o žhářství.

Thajská armáda obsazuje území povstalců v Bangkoku

Novináři pohybující se v zóně bojových operací hovoří o silné střelbě z automatických zbraní vedené z obrněných vozidel i ze střech domů obklopujících obchodní čtvrť. Nad ulicemi leží oblak černého dýmu ze zapálených pneumatik a hořících barikád. V plamenech je podle DPA také úřad protidrogové policie.

Útok na satelitní stanici
Povstalci se ráno shromáždili také před satelitní stanicí severně od
metropole. Stanici využívají místní televize. Asi 300 až 400 lidí pohrozilo útokem na budovu, pokud armáda bude pokračovat v ofenzivě proti demonstrantům, napsala DPA.

Thajská armáda obsazuje území povstalců v Bangkoku

Zvrat situace v Bangkoku ze svého exilu komentoval expremiér Tchaksin Šinavatra, jehož návrat demonstranti požadují. V telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že násilí může vyústit v občanskou válku, která zachvátí celou zemi. Šinavatra, který odmítl upřesnit, kde se momentálně nachází, odmítl obvinění thajské vlády, že je překážkou mírového urovnání sporů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat