Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bangkok zrudl. Thajci obětovali vlastní krev, aby ji vylili před úřad vlády

Svět

  10:00aktualizováno  17:38
BANGKOK - Symbolickým rozléváním vlastní krve před budovou thajské vlády okořenili opoziční demonstranti v thajské metropoli Bangkoku protesty, které trvají již několik dní. Stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry si předtím nechali odebrat krev ze žil, aby vykonali "oběť thajského lidu za demokracii". Akce se obešla bez vážnějších incidentů.

Thajci vylili před sídlo vlády vlastní krev foto: ČTK

Šinavatrovi příznivci požadují po vládě nastolené vojenským režimem, aby rozpustila parlament a vypsala předčasné volby. To ale premiér Apchisit Vedžadžíva, který od pátku nenavštívil svůj úřad, v pondělí rezolutně odmítl.

Thajci vylili před sídlo vlády vlastní krev

Navzdory dosavadnímu klidnému průběhu protestů, které vedou takzvaní červení podle barvy košil a triček na sobě, režim zmobilizoval v centru města 50.000 policistů a vojáků, kteří hlídají hlavní komunikace a úřední budovy. Podle agentur začíná část protestujících být rozmrzelá nad mizivými účinky protestů a chce od další účasti na akcích upustit.

Kvůli protivládním demonstracím dnes odložil jednání parlament, ve kterém se sešla pouze asi stovka z 625 zákonodárců. K zahájení zasedání je ale potřeba, aby byla přítomna nadpoloviční většina.

Představitelé protestního hnutí slíbili, že shromáždí "milion krychlových centimetrů" krve, tedy tisíc litrů. V polovině odpoledne se údajně podařila nasbírat s pomocí zdravotního personálu polovina plánovaného množství od 50.000 dobrovolníků.

"Krev běžných lidí se mísí ve prospěch boje za demokracii," prohlásil podle agentury AP jeden z vůdců protestního hnutí Nattavut Sajkua. Až prý premiér usedne do svého úřadu, "vzpomene si, že sedí na krvi lidu". Akci odsoudil thajský Červený kříž, podle kterého jde o plýtvání. Zároveň vyjádřil obavy ze šíření infekcí v případě neodborného odběru krve u tak velkého množství lidí.

Demonstranti již dříve upozornili, že pokud vláda nevyhoví jejich požadavkům, budou po celý týden v demonstracích pokračovat a ochromí hlavní město. Aktivisté také nerozlili všechnu nasbíranou krev. V rámci pokračujících protestů ji chtějí vylít také před sídlem vládnoucí Demokratické strany a před domem předsedy vlády.

Thajci vylili před sídlo vlády vlastní krev

Mluvčí vlády dnes oznámil, že úřady nebudou proti demonstrantům zasahovat, pokud jejich manifestace budou nadále nenásilné. Jen v neděli se protestů v historickém centru Bangkoku zúčastnilo podle různých zdrojů 100.000 až 150.000 lidí. Od pondělí jich bylo v metropoli nejvýše kolem 90.000, uvádějí některá tamější média.

"Červení" se rozhodli demonstrovat dva týdny po verdiktu nejvyššího soudu, podle něhož byl expremiér uznán vinným ze zneužití pravomoci a konfliktu zájmů v době, kdy byl premiérem (2001-2006). Byla mu zabavena více než polovina jeho jmění, tedy 1,4 miliardy dolarů (téměř 30 miliard korun). Demonstrace komplikují také život turistům. Před cestami do Thajska kvůli nebezpečí násilností a občanských nepokojů dnes varovala australská vláda.

Autor:

Mohlo by vás zajímat