Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Bangladéši protestovali proti vládě, zemřelo přes 95 lidí, včetně policistů

Tisíce Bangladéšanů se shromáždily na náměstí v Dháce. Požadovali odstoupení premiérky šajch Hasíny Vadžídové. Policie tvrdě zakročila. (4. srpna 2024) foto: Reuters

Při násilných střetech v Bangladéši podle agentury AFP zemřelo nejméně 95 lidí a 14 policistů. Stovky lidí včetně 300 policistů byly zraněny. Policie proti desítkám tisíc protivládních demonstrantů použila slzný plyn a omračující granáty, střetli se s nimi i přívrženci vládní strany. Ministerstvo vnitra od 20:00 SELČ zakázalo vycházet. Demonstranti požadují odstoupení premiérky šajch Hasíny Vadžídové.
  15:54aktualizováno  21:13

Tisíce Bangladéšanů se ráno shromáždily na náměstí v Dháce. Jeden policista agentuře AFP řekl, že celé hlavní město se změnilo v bojiště. Několikatisícový dav demonstrantů podle něj zapálil auta a motorky poblíž nemocnice.

Demonstranti zablokovali hlavní dálnice a násilnosti se rozšířily po celé zemi. „Ti, kdo nyní protestují v ulicích, nejsou studenti, ale teroristé, kteří chtějí destabilizovat národ,“ prohlásila podle Reuters Vadžídová po zasedání národní bezpečnostní rady. „Vyzývám naše krajany, aby tyto teroristy s rozhodností potlačili,“ dodala.

Protestující také vyzvali k „nespolupracování“ s vládou, lidé podle nich mají přestat platit daně a účty. Na pondělí vyzvalo studentské hnutí k „pochodu do Dháky“. „Apelujeme na studenty a veřejnost v celé zemi, aby vyrazili už zítra do Dháky k obležení města,“ řekl v neděli televizi Al-Džazíra koordinátor studentského hnutí Ásif Mahmúd.

Protesty začaly požadavkem studentů na zrušení systému kvót, který přiděluje 30 procent pracovních míst ve státní správě příbuzným veteránů, kteří v roce 1971 vybojovali nezávislost země.

V červenci demonstrace přerostly v občanskou neposlušnost a násilnosti a demonstranti začali požadovat rezignaci Vadžídové. Protesty neutichly ani poté, co nejvyšší soud systém přidělování pracovních míst ve státní správě upravil a kvótu snížil ze 30 na pět procent. Dvě procenta míst zároveň soud vyčlenil pro členy etnických menšin, transgenderové osoby a invalidy. Protestující nyní také požadují vyšetření zásahů policie proti ni v posledních týdnech.

Tisíce Bangladéšanů se shromáždily na náměstí v Dháce. Požadovali odstoupení premiérky šajch Hasíny Vadžídové. Policie tvrdě zakročila. (4. srpna 2024)

Vadžídová získala čtvrté funkční období v řadě v lednových volbách, které bojkotovala hlavní opoziční Bangladéšská nacionalistická strana. Vládnoucí strana Lidová liga (Awami League) uvedla, že požadavek na odstoupení Vadžídové dokazuje, že organizaci protestů převzala Bangladéšská nacionalistická strana a opoziční Bangladéšské islámské společenství (Džamáate islámí).

Tento týden vláda na základě protiteroristického zákona zakázala opoziční Bangladéšské islámské společenství, jeho studentské křídlo a další přidružené organizace. Podle vlády jsou to „militantní a teroristické“ skupiny.

Autoři: ,