Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Banku ruského oligarchy Lebeděva obklíčili maskovaní policisté

Ruská policie před Lebeděvovou bankou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie před Lebeděvovou bankou | foto: Reuters

MOSKVA Desítky maskovaných policistů s automatickými zbraněmi v rukou podnikly razii v moskevském sídle Národní rezervní banky, která patří známému ruskému magnátovi Alexandru Lebeděvovi. Podle stanice Echo Moskvy šlo o policejní prohlídku, banka však doufá, že se vše objasní jako nedorozumění. Policie zatím svou operaci blíže nevysvětlila.

"Do budovy, ve které se nachází banka, vstoupilo několik desítek ozbrojených lidí v maskách. Nevíme, co je to za akci," řekl ještě dříve agentuře Interfax Lebeděvův poradce Arťom Arťomov. Lebeděv se prý nacházel ve svém finančním ústavu. Podle tiskového oddělení banky se ozbrojenci představili jako členové jedné z policejních složek, odmítli však předložit své doklady.

Ve stejné jedenáctipodlažní budově sídlí i státní korporace Rosnano, která však už oznámila, že ji policisté nenavštívili.
Alexander Lebeděv

Mluvčí moskevské policie Viktor Birjukov mezitím pouze potvrdil, že pracovníci justičních orgánů v budově podnikají vyšetřovací úkony v souvislosti s dříve zahájeným vyšetřováním trestného případu.

Někdejší agent sovětské tajné policie KGB Lebeděv vlastní menšinový podíl v polostátní letecké společnosti Aeroflot a v plynárenském koncernu Gazprom. Je také majitelem britských listů The Independent a Evening Standard a spolumajitelem ruského opozičního listu Novaja gazeta.

Lebeděvova banka

Policejní prohlídky v sídlech firem, provázené zabavováním počítačů a dokumentů, bývají v Rusku častým jevem. Kupříkladu před rokem vyšetřovatelé prohledali moskevskou kancelář rakouské stavební společnosti Strabag; podezření z daňových úniků se ale prý týkalo subdodavatelů.

Ruská policie před Lebeděvovou bankou

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...