Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Situace po požáru v Banské Štiavnici je stabilizovaná, pomoc nabízí i Česko

Požár v historickém centru slovenské Banské Štiavnice. (18. března 2023) foto: Profimedia.cz

Pomoc při požárem zničených historických budovách v Banské Štiavnici nabízí Slovensku i český prezident Petr Pavel. Ten kvůli tomu telefonoval s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Požár v sobotu poničil sedm historických budov, situace je stabilizovaná, uvedlo slovenské ministerstvo vnitra.
  15:34aktualizováno  15:38

„Zástupce našeho Národního muzea už je ve spojení s krizovým štábem v Banské Štiavnici. Podílí se na zjištění rozsahu, typu poškození zasažených budov a také cest, jak můžeme nejlépe pomoci,“ uvedl v neděli český prezident Petr Pavel na Twitteru.

Krátce před tím hovořil se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

„Nabídl hlavně odborné restaurátorské kapacity. Velmi si vážím tohoto projevu solidarity,“ napsala slovenská prezidentka. Ocenila i nezištnou pomoc a sounáležitost obyvatel města, turistů a dobrovolníků. Vyzdvihla nasazení hasičů a dalších záchranných složek. Díky nim se podařilo dostat oheň pod kontrolu a zabránit ještě větším škodám na vzácných budovách,“ napsala Čaputová na svůj Facebook.

Česká republika prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského nabídla Slovensku okamžitou pomoc už v sobotu odpoledne.

Primátorka města Nadežda Babiaková vyhlásila kvůli požáru mimořádný stav. Slovenský premiér Eduard Heger, který v sobotu místo neštěstí navštívil, svolá mimořádné zasedání vlády kvůli vyčlenění prostředků na pomoc po požáru, napsal deník Pravda, konkrétní termín ale neuvedl.

„Probíhá likvidace a lokalizace ohnisek spolu s opatřeními, která mají zamezit tomu, aby se požár znovu rozšířil,“ řekla mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová. Dodala, že vedení města kvůli požáru vyhlásilo mimořádnou situaci, o níž obyvatele informovalo místním rozhlasem.

Eliášová potvrdila, že požár si nevyžádal oběti na životech ani zranění. „Pouze jeden hasič dobrovolník utrpěl mírnou intoxikaci (kouřem),“ dodala.

Požár v Banské Štiavnici vypukl v sobotu dopoledne v jedné z budov v historickém centru tohoto desetitisícového města, jehož historická část je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se rozšířil na další budovy a poškodil celkem sedm objektů, uvedla dnes agentura TASR. Příčina požáru se vyšetřuje, místní média spekulují, že ho mohl způsobit zkrat.

Na místě požáru zasahovaly desítky profesionálních hasičů, dobrovolní požárníci i vojáci. Rovněž desítky místních obyvatel pomáhaly s vynášením vzácných předmětů z muzea a galerie. Na pomoc s obnovou poškozených budov vznikla na sociálních sítích také veřejná sbírka.

„Nejvážnější jsou škody na budově Berggerichtu. Předpokládáme, že rozsah škod bude fatální, ohrožena může být i statika budovy, což posoudí v nejbližších hodinách statik,“ uvedlo na sociálních sítích ministerstvo životního prostředí. V takzvaném Berggerichtu je mimo jiné mineralogická expozice Slovenského hornického muzea (SBM), které až do odvolání uzavřelo ve městě expozice ve třech objektech.

Uzavřená je po sobotním požáru i Galerie Jozefa Kollára, kterou požár sice nepoškodil, ale prostory sousedící s Berggerichtem jsou kvůli hašení mokré. „Podařilo se nám společně evakuovat celou expozici, depozitáře i výstavy,“ uvedla ředitelka SBM Zuzana Denková.

Dočasně zavřený je kvůli požáru i Starý zámek, hradní komplex, do něhož byly v sobotu přemístěny vzácné sbírkové předměty z expozic zasažených budov.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!