Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za světla trest? Barcelonská radnice nesmí nasvícením budov podpořit uvězněné Katalánce

Lidé protestující před barcelonskou radnicí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé protestující před barcelonskou radnicí. | foto: Reuters

BARCELONA Barcelonská radnice nesmí během volební kampaně použít žluté osvětlení veřejných budov a mostů, jimiž chtěla vyjádřit solidaritu s uvězněnými katalánskými politiky. Ve středu o tom rozhodla barcelonská volební komise. Podle ní by tak byla porušena neutralita veřejných institucí.

Solidaritu s osmi katalánskými exministry a dvěma separatistickými lídry, kteří jsou už několik týdnů ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska, vyjadřuje od minulého pátku žluté osvětlení dvacítky mostů v Barceloně. Osvětlení veřejných budov bylo zatím jen v plánu.

Komise pro volební okrsek Barcelona, která podle zákona dohlíží na transparentnost a objektivitu voleb, vyhověla stížnosti lidovců. Ti tento měsíc na radnici hlasovali proti rozhodnutí o osvětlení. Podle komise by osvětlení mohlo narušit neutralitu, kterou musí zachovávat veřejné úřady.

Radní, kteří osvětlení podpořili, argumentují svobodou vyjadřování. Chtěli prý podpořit solidaritu s rodinami uvězněných. Poukázali také na to, že uvěznění politici jsou takto omezeni ve volebním právu a nemají rovné podmínky jako ostatní kandidáti. Většina z uvězněných politiků se uchází o křeslo v regionálním parlamentu, který se má volit 21. prosince.

Barcelonská volební komise už minulý týden nařídila radním, aby z budovy radnice v Barceloně sundali transparent s nápisem Svobodu pro politické vězně. Za ně mnozí považují uvězněné politiky a aktivisty.

Komise rovněž zakázala členům volebních komisí, aby si 21. prosince připnuli žluté stužky. I těmi lidé v posledních týdnech vyjadřují solidaritu s uvězněnými Katalánci.

Lidé s katalánskou vlajkou na demonstraci za propuštění katalánských politiků.
Demonstranti v Barceloně, kteří žádají propuštění katalánských politiků.

Tento týden barcelonská volební komise také zakázala katalánské televizi TV3 používat ve vysílání výrazy „vláda v exilu“ či „kandidátka prezidenta“. Tak někteří označují pětici členů katalánské vlády, kterou Madrid koncem října sesadil kvůli jejím snahám o nezávislost Katalánska. Čtyři exministři a expremiér Carles Puigdemont nyní čekají v Belgii na rozhodnutí tamního soudu o vydání do Španělska, kde jsou obviněni ze vzpoury.

Volební rada vyzvala televizi TV3, aby zachovávala během předvolebního období neutralitu. Podle rady „není jisté“, že katalánští politici v Belgii jsou členové existující „legitimní vlády“. Stejně jako není prokázáno, že by politici byli uvězněni kvůli „svým názorům“.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!