Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Barvy zlosti. V Makedonii protestují proti omilostnění 56 úředníků v kauze s odposlechy

Svět

  15:20
SKOPJE - V makedonské metropoli Skopje se minulý týden rozhořely demonstrace. Opakované pochody v ulicích a protesty před vládními budovami, které byly pojmenovány jako „barevná revoluce“, byly vyvolány záměrem prezidenta, který se rozhodl omilostnit přibližně 56 úředníků v kauze s vládními odposlechy. Tisíce protestujících požadují, aby prezident odstoupil.

Demonstrace se ve Skopje rozhořely tento týden. Spousta demonstrujících vyšla do ulic s barevně pomalovanými obličeji. foto: Reuters

Voda v kašně, nad níž bdí socha lva a jezdce na koni, se v makedonském hlavním městě Skopje zbarvila do ruda. Stejně tak samotný lev nyní září rozličnými barvami - modrou, červenou, ale i žlutou. A není sám. Barvy zdobí i repliku Vítězného oblouku, tzv. Porta Macedonia, a některé vládní budovy v centru metropole, stejně jako další monumenty.

Proti zkorumpované vládě. Stovky Makedonců dál okupují ulice Skopje

Různobarevné nejsou jen sochy, ale i davy protestujících. Skoro každý večer v šest hodin se bok po boku objevují lidé různých věkových skupin a politické orientace. Spojila je touha ukázat vládě a prezidentu Ďorge Ivanovovi, že si jejich jednání nenechají líbit.

Spouštěčem bylo Ivanovovo rozhodnutí omilostnit 56 úředníků v kauze s odposlechy, čímž by se zastavilo vyšetřování nezákonného telefonního dohledu, kterou podle opozice údajně prováděla vláda v čele s premiérem Nikolou Gruevským. Podle dostupných údajů byl takto odposloucháván každý stý občan Makedonské republiky, mezi nimi novináři nebo diplomaté. Před rokem právě tento skandál uvrhl zemi do chaosu a politické krize, jejímž výsledkem jsou předčasné volby, k nimž země míří.

Protesty přitom dalece přesahují tuto agendu. Někteří lidé se k protestům připojují s cílem dosáhnout lepších životních podmínek a šancí na pracovním trhu. V Makedonii totiž počet nezaměstnaných mladých lidí dosahuje 50 procent. Mnoho z nich se tak raději vydává za prací do zahraničí. Kdo zůstane, ten je často chycen v pasti frustrace a špatné ekonomické situace. A to se místním nelíbí.

Stejně tak dvaadvacetiletému studentovi Darku Malinovskému. „Bojuji za změnu,“ řekl serveru Deutsche Welle. „Způsob, jakým věci nyní v Makedonii fungují, nemá budoucnost. Nezáleží na tom, co jste se ve škole naučili - jen členové strany dostanou práci,“ kritizuje vládní stranu Vnitřní makedonskou revoluční organizaci - Demokratickou stranu makedonské národní jednoty (zkráceně VMRO-DPMNE), z níž pochází jak bývalý premiér Nikola Gruevský, tak současný prezident. „Já tohle odmítám. Nevidím žádnou jinou možnost než protestovat.“

Do ulic se pak vydali i zástupci LGBT komunity. „Režim je zcela homofobní a my jsme marginalizováni,“ cituje Deutsche Welle jednoho z účastníků opakujících se demonstrací. K nim se Makedonci schází již tradičně v šest hodin večer.

Kameny i balonky s barvou

Demonstrace započaly 13. dubna, den poté, co prezident Ďorge Ivanov oznámil rozhodnutí o udělení milostí. Ze začátku se vše vyvíjelo spíše násilnou cestou, protestující nejdříve kromě barev používali kameny a vejce. Tentýž den se jim také podařilo proniknout do prezidentské kanceláře a zapálit tamější vybavení. 12 lidí bylo během těchto akcí zadrženo. Kameny ale nyní nahradily kelímky a balonky s barvou.

Ty protestující hází na nově postavené vládní budovy a monumenty, k nimž Makedonci podle Rádia Svobodná Evropa příliš vřelý vztah nemají - tyto budovy i sochy totiž byly renovovány a vztyčeny během velice nákladného urbanistického projektu, za jehož realizací údajně stála korupce.

„Barvy jsou naší odvetou proti šedi, do níž nás tato vláda již roky tlačí,“ vysvětluje také pro DW ekonom Branimir Jovanovič. „Stejně jako byly přemalovány bunkry po pádu Envera Hodži (Enver Hodža byl komunistický vůdce Albánie až do roku 1985 - pozn. red.), my přemalováváme ‚bunkry‘, které postavil Gruevský a jeho gang: bunkry, které okupovaly svobodu myšlení, bunkry, které ukryly miliardy, které ukradli během posledních deseti let,“ dodává.

Protivládní bouře v Makedonii - a jejich nezbytná kulisa, policejní těžkooděnci.
Protestující lijí barvu z kýblů na chodník.

K dalšímu „přemalování“ tak může pravděpodobně dojít již brzy. Jak totiž v neděli s nadsázkou připomněl jeden z uživatelů sociální sítě Twitter, nejpoužívanějším pozdravem v Makedonii je nyní „na viděnou v šest hodin“.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!