Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barma obnovila internetové spojení

Svět

  10:38
BANGKOK - Barmská vojenská junta obnovila v zemi přístup k internetu. Ten byl mimo provoz téměř dva týdny, vláda tak chtěla zabránit předávání zpráv o masových protestech a zatýkání v zemi. Barmští generálové také zkrátili zákaz vycházení na čtyři hodiny, dále však pokračují v zatýkání oponentů režimu a účastníků protestů, které jsou považovány za největší nepokoje od roku 1988.

Barma. foto: AFP

"Internetové spojení bylo obnoveno v sobotu odpoledne, ale stále jsme se ještě nerozhodli, zda otevřeme internetovou kavárnu," řekl majitel jedné z nich.

Zákaz vycházení, který vyhlásila junta 25. září od devíti hodin večer do pěti do rána, byl posléze zkrácen o dvě hodiny a nyní už platí jen od 23:00 do 03:00. Někteří lidé si myslí, že ke zkrácení zákazu vycházení přispělo sobotní zadržení čtyř prominentních studentských předáků. Mezi nimi je i jeden z nejvýznamnějších disidentů v zemi a vůdce studentských protestů z roku 1988 Tchaj Ťje, kterému se zatím zatčení dařilo unikat.   "Vláda si zřejmě myslí, že zadržela všechny přední aktivisty, které chtěla dostat za mříže," řekl jeden penzionovaný důstojník.

Nicméně další zatýkání ale svědčí o tom, že junta chce udusit veškerou opozici. V Barmě je vězněno několik tisíc lidí, kteří byli zadrženi během protestů, jež začaly v největším barmském městě Rangúnu a na několika dalších místech v polovině srpna kvůli prudkému zdražení pohonných hmot. Deset až 13 osob bylo při demonstracích podle oficiálních zdrojů zabito bezpečnostními silami, opoziční a nezávislé zdroje tvrdí, že počet obětí na životech
přesáhl 200.

Protivládní protesty vyvrcholily koncem září, kdy do ulic vyšli desetitisíce lidí požadujících ukončení 45 let trvající vojenské vlády v zemi a nastolení demokracie. Demonstrace byly krvavě potlačeny a bylo pozatýkáno 13 hlavních vůdců tzv. skupiny generace ú88, tedy těch, kdo vedli poslední velké prodemokratické protesty v roce 1988.
Autor:
Témata: Myanmar, protest, Rangún

Mohlo by vás zajímat