Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Barmská armáda pátrá po sedmi strůjcích protestů, v zemi lidé nadále demonstrují proti převratu

V Barmě lidé protestují již několikátý den po sobě. foto: ČTK

Neipyijto - Barmská vojenská junta pozastavila platnost zákonů, které bezpečnostním silám brání v zadržení podezřelých či v provádění domovních prohlídek bez soudního příkazu. Nařídila také zatknout sedm známých podporovatelů protestů proti únorovému vojenskému převratu, informuje agentura Reuters. Oznámení přicházejí v době, kdy lidé po celé zemi protestují proti armádnímu převzetí moci z 1. února a věznění barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.
  18:07aktualizováno  22:44

Lidé mají v případě, že nějakou ze sedmi hledaných osob spatří, informovat policii. Za jejich ukrývání hrozí trest, uvedlo v prohlášení informační oddělení armády.

V Barmě protestovaly tisíce lidí.
Proti demonstrujícím stojí barmská policie.

Sedm lidí se ocitlo v hledáčku vojenské junty za komentáře na sociálních sítích, které mohou podle armádních činitelů vyvolat neklid a znepokojení ve společnosti. Na seznamu je také 58letý barmský disident Min Ko Nain, který byl jednou z hlavních vůdčích osobností krvavě potlačených protestů z roku 1988 a větší část období mezi lety 1988 a 2012 strávil ve vězení.

Prohlášení podepsané generálem Min Aun Hlainem, který se po převratu postavil do čela státu, pozastavilo platnost tří sekcí zákonů „o ochraně soukromí občanů“. Jde například o požadavek souhlasu soudu se zadržením osoby na déle než 24 hodin a s domovní prohlídkou či případným poškozením soukromého majetku při zásahu.

Obyvatelé největšího barmského města Rangún reportérům sdělili, že vytvořili hlídky, které budou v noci střežit ulice. Lidé se obávají nočních policejních razií, strach ale mají i z běžné kriminality. Povstalci totiž v pátek uvedli, že propustí na svobodu 23 000 vězňů s vysvětlením, že krok je v souladu se snahou vytvořit „nový demokratický stát cestou míru, rozvoje a disciplíny“.

Vojenský převrat v Barmě, který armáda zdůvodnila podvody při listopadových volbách, vyvolal největší protesty v ulicích za více než deset let a setkal se s odsouzením západních zemí. Spojené státy na převrat reagovaly oznámením o uvalení sankcí na organizátory puče a na subjekty, které na ně mají vazby. K zavedení sankcí vyzval Radu bezpečnosti také Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Podle pátečního oznámení úřadu bylo od převratu v Barmě zatčeno přes 350 lidí.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat