Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Barmská junta zatkla stovky mnichů

Svět

  15:02
RANGÚN/TOKIO - Situace v Barmě se přiostřuje. Bezpečnostní síly znovu krvavě zasáhly proti demonstrantům v ulicích Rangúnu. Podle barmské státní televize zabily devět lidí. Junta zakročila i proti mnichům, kteří současnou vlnu demonstrací odstartovali. V noci na dnešek jich pozatýkala přímo v klášterech stovky.

Barmská policie ostře zakročila proti stovkám demonstrantů. foto: AFP

Policie a armáda provedly zátah především v klášterech v Rangúnu a okolí, odkud násilím odvezly neznámo kam asi 200 mnichů. Podobný osud stihl dva kláštery na severovýchodě Barmy, odkud bylo podle některých zdrojů odvlečeno až 650 osob. Vojáci a policisté prý mnichy při zatýkání bili a pro výstrahu stříleli do vduchu.

Agentura Reuters uvedla, že policie obvinila více než 1000 lidí protestujících proti vojenskému režimu a ekonomické situaci v zemi. Mezi nimi jsou s největší pravděpodobností i zatčení mniši. 

Přes den represivní akce pokračovaly. Vojáci zakročili proti několika desítkám tisíc demonstrantů, kteří vyšli do ulic protestovat proti nočnímu zatýkání buddhistických mnichů, slzným plynem a střelbou ze samopalů do vzduchu i do davu. Při zásahu zemřel i japonský kameraman.

Krátce před tím příslušníci armády projížděli městem a varovali obyvatele, že pokud do deseti minut neopustí ulice, riskují, že budou zastřeleni. Při násleMezi oběťmi je i cizinec, japonský kameraman.

Odejděte, nebo riskujete zastřelení
Demonstrace se dnes soustředily u pagody Schulei, která byla v minulých dnech pravidelným cílem protestních průvodů. "Svobodu, svobodu," volali nespokojenci na vojáky a pořádkové policisty, kteří rachotili dřevěnými obušky a štíty.

Desítky odpůrců režimu utrpěly při třech nebo čtyřech různých dnešních incidentech v Rangúnu podle svědků střelné poranění nebo byli zmláceni. Po výstřelech bylo v ulicích vidět tisíce vyděšených prchajících lidí. Na jednom místě zůstaly po potyčkách zkrvavené sandály.

Demonstranti požadují nadále propuštění politických vězňů, demokratické reformy a také snížení cen paliv, kvůli jejichž nárůstu protestní akce v Barmě původně v srpnu začaly. Posledních deset dní se v Rangúnu denně scházejí tisíce odpůrců režimu.

Autoři: ,