Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Podle policie nelegálně dovezla šest vysílaček. Barmská opoziční vůdkyně bude ve vazbě až do středy

Zadržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. foto: Aung Shine OoČTK

Neipyijto - Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij bude ve vazbě do středy, kdy se uskuteční soudní slyšení. S odvoláním na obhájce premiérky svržené vojenským převratem z 1. února o tom informovala agentura Reuters. Úřady původně tvrdily, že její vazba skončí v pondělí. V největším městě Rangúnu proti puči znovu demonstrovaly stovky lidí, v ulicích hlídkují obrněné vozy.
  10:50

„Přišli jsme sem, abychom předložili plnou moc a promluvili si s okresním soudcem. Podle něj bude vazba do 17. (února), a ne do dneška,“ řekl novinářům advokát Kchin Maun Zo s tím, že soudní stání se bude odehrávat přes video.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij, která je od převratu držena v metropoli Neipyijtu v domácím vězení, čelí obvinění z porušení dovozního zákona, do země podle policie nelegálně dovezla šest vysílaček.

V uplynulých devíti dnech se protestů proti pučistům a za propuštění Su Ťij zúčastnily dohromady stovky tisíc lidí, jedná se o největší demonstrace za více než deset let. Na několika místech země propukly v minulých dnech stávky a další projevy občanské neposlušnosti. Před elektrárnou ve městě Myisťina na severu země bezpečnostní složky v neděli střílely, aby rozehnaly dav shromážděných lidí.

Ve velkých městech byly proti demonstrantům i v pondělí nasazeny armádní obrněné vozy. V Rangúnu mezi nimi protestovaly stovky studentů, uvedla agentura AFP. Přes noc v celé Barmě nefungoval internet, ráno však již byl obnoven.

Vojenský převrat v Barmě, který armáda zdůvodnila podvody při listopadových volbách, se setkal s odsouzením ze strany západních zemí. Spojené státy na převrat reagovaly oznámením o uvalení sankcí na organizátory puče a na subjekty, které na ně mají vazby. K zavedení sankcí vyzval Radu bezpečnosti také Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat