Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Barmská policie zastřelila dalšího demonstranta. Při protestech proti převratu zemřelo už přes 50 lidí

Proti demonstrantům zasahuje policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti demonstrantům zasahuje policie. | foto: ČTK

Rangún Dalšího mrtvého si v pátek vyžádaly zásahy bezpečnostních složek proti demonstrantům v Barmě, když policisté zahájili ostrou palbu do davu ve druhém největším městě Mandalaj. Při demonstracích na protest proti únorovému vojenskému převratu již zahynulo přes 50 lidí. O situaci v Barmě má dnes za zavřenými dveřmi jednat Rada bezpečnosti OSN.

Aktivisté požadující návrat zvolené vlády v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij dnes opět vyšli do ulic v několika barmských městech. V Mandalaji se do pokojného průvodu zapojily tisíce lidí. Policie později ve snaze rozehnat dav použila ostré náboje a 26letého muže zasáhla smrtelnou ranou do krku.

V Rangúnu policie nasadila proti protestujícím gumové projektily a zábleskové granáty. Nejkrvavějším dnem byla zatím středa, kdy podle OSN bezpečnostní síly připravily o život 38 lidí.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová ve čtvrtek vyzvala Barmu, aby ukončila „brutální zákroky proti pokojným demonstrantům“. Podle ní bylo od převratu 1. února v Barmě zadrženo více než 1700 lidí, včetně 29 novinářů. Policisté a vojáci také od puče usmrtili nejméně 54 lidí, i když skutečná bilance obětí může být podstatně vyšší, prohlásila Bacheletová.

Protesty v Barmě neutichají.
Na snímcích pořízených z videa jsou vidět protestující proti převratu.

Nejméně 19 barmských policistů, kteří odmítali uposlechnout rozkazy junty, v obavách uprchlo do sousední Indie, řekl ve čtvrtek agentuře Reuters jeden z představitelů indické policie.

K napětí v Barmě dnes přispěl i fakt, že v mnoha částech země byly přerušeny dodávky elektrické energie. Úřady tvrdí, že se jednalo o technickou poruchu.

Společnost YouTube dnes oznámila, že odstranila pět kanálů barmské armády, jejichž obsah porušoval pravidla. Všechny stránky spojené s barmskou armádou odstranila již dříve z facebooku a instagramu také firma Facebook.

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva Thomas Andrews vyzval před dnešním jednáním Radu bezpečnosti OSN, aby uvalila na Barmu globální zbrojní embargo a na juntu cílené ekonomické sankce. Řekl také, že by se členové RB OSN měli podívat na videa, zveřejněná na internetu, na nichž jsou vidět surové zákroky policistů, včetně střelby do lidí z bezprostřední blízkosti a bití demonstrantů.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...