7. června 2017 13:33, aktualizováno 8. 6 7:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Barmské vojenské letadlo se 120 pasažéry zmizelo z radarů. Trosky se našly v moři

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

RANGÚN Barmské vojenské letadlo se 120 lidmi na palubě ve středu zmizelo z radarů. Barmská armáda později nalezla v Andamanském moři trosky stroje, objevena byla i těla. Na Facebooku to ve čtvrtek oznámil vrchní velitel armády. Stroj mířil z jižního přístavu Myeik do největšího města Rangúnu.

Na palubě bylo podle aktuálních informací 122 lidí včetně vojáků, jejich rodin a 14členné posádky. Armáda uvedla, že prozatím nalezla těla dvou dospělých a jednoho dítěte. Vojenská loď mrtvé objevila zhruba 40 kilometrů od města Tavoj ležícím na jihovýchodě Barmy.

Z trosek pátrači objevili mimo jiné kolo, které podle všeho pochází z letounu Shaanxi Y-8 čínské výroby. Právě tento stroj barmská armáda pohřešuje.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Stroj mířil z jižního přístavu Myeik do největšího města Rangúnu. Většina cestujících byli příbuzní vojáků, převážně ženy a děti. „Takovéto lety jsou organizovány dvakrát do měsíce pro rodiny členů armády,“ vysvětlil letištní zdroj. Spojení s letadlem bylo přerušeno náhle kolem 13:35 místního času (09:05 SELČ),“ sdělil v prohlášení vrchní velitel barmské armády. Letoun se v době zmizení nacházel nad Andamanským mořem, asi 35 kilometrů od města Tavoj, dodala armáda ve svém komuniké.

„Domníváme se, že se jednalo o technickou poruchu. Počasí v oblasti bylo dobré,“ řekl agentuře AFP zmíněný zdroj.

V červnu 2016 si pád vojenského vrtulníku v Barmě vyžádal tři oběti, na vině byly špatné meteorologické podmínky. Předchozí velké letecké neštěstí se odehrálo v srpnu 1997, kdy zahynulo 39 lidí při havárii letadla společnosti Myanmar Airways.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz