Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Barroso: rychlé schválení "Lisabonu" je v zájmu České republiky

Svět

  16:41
Česká republika je sama proti sobě, když oddaluje ratifikaci lisabonské smlouvy i přesto, že ústavní soud dospěje k závěru, že tento dokument není v rozporu s českým právním řádem. Po setkání s českým premiérem Janem Fischerem to dnes v Bruselu řekl předseda Evropské komise José Barroso.

José Barroso. foto: ČTK

Zdůraznil také, že "je třeba respektovat ústavní procesy v České republice. Nicméně v případě souhlasu ústavního soudu by se v ČR neměly klást nějaké další "umělé" překážky", dodal Barroso.

Lisabonská smlouva chce reformovat fungování EU a jejích institucí.

Schválily ji už všechny členské země s výjimkou Česka. Dokumentu sice dali zelenou zákonodárci i vláda, avšak chybí stále podpis prezidenta Václava Klause. Ten svůj souhlas nedávno podmínil tím, že je třeba, aby si Praha dojednala výjimku z listiny základních práv, která by se přijetím lisabonské smlouvy stala právně závaznou. Klaus se obává možnosti prolomení takzvaných Benešových dekretů, které mimo jiné upravovaly poválečné vyvlastnění majetku sudetských Němců.

Navíc se skupina senátorů nedávno již podruhé obrátila na ústavní soud, aby posoudil, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. Soud dnes oznámil, že jednání v této věci začne 27. října.

Barrosovy výhružky
Šéfové ODS a ČSSD po nedávných setkáních s Barrosem řekli, že v případě, že zatím nebude schválen "Lisabon", by ČR mohla přijít o svého eurokomisaře v příští komisi. Mandát té současné končí říjnem.

Barroso tyto výroky nechtěl komentovat, ale připomněl, že Klaus podepsal vstup do EU a že ho zvolil parlament.

"Jediná možnost pro Českou republiku, jak nepřijít o svého komisaře, je schválení lisabonské smlouvy. To samozřejmě platí nejen pro Česko", dodal Barroso.

Fischer řekl, že ten výrok nezná. Hovořil dnes s Klausem telefonicky a necítil v jeho slovech "vyhraněnost". Prezident je prý nakloněn řešení, které by neznamenalo znovuotevření ratifikace "Musíme zvolit takovou cestu, která neznamená znovuotevření ratifikace a i pan prezident si je toho vědom," uvedl doslova Fischer.

Prezident podle nějž považuje za dostatečné řešení politickou deklarací, o níž se bude jednat na summitu EU koncem října a ze které by se později stal právně závazný protokol. 

O požadavcích českého prezidenta se budou bavit na summitu, který se uskuteční v Bruselu 29. až 30. října, šéfové států či vlád zemí EU. Fischer zdůraznil, že je s partnery v EU v pravidelném kontaktu. "Doba vyžaduje velmi výraznou komunikaci, flexibilitu," řekl před novináři.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!