Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

  11:46aktualizováno  20:39
Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl. Světová média a účty na sociálních sítích předtím spekulovaly, že se stroj mohl zřítit nebo být sestřelen.
Rozstřílený portrét syrského prezidenta Bašára Asada v Hamá (6. prosince 2024)

Rozstřílený portrét syrského prezidenta Bašára Asada v Hamá (6. prosince 2024) | foto: Omar AlbamAP

„Asad a členové jeho rodiny přicestovali do Moskvy. Rusko jim z humanitárních důvodů poskytlo azyl,“ citovala zdroj ruská agentura TASS.

„Tyran Bašár Asad uprchnul,“ oznámili syrští povstalci na síti Telegram. S informací, že Asad opustil Syrii přišla exilová Syrská organizace pro lidská práva, která sleduje dění v zemi.

Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu v bojích proti povstalcům. V Sýrii má Rusko dvě důležité základny - námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím, kterými si zajišťovalo přítomnost v regionu Blízkého východu a Středozemního moře.

Zdroj z Kremlu podle TASS dále uvedl, že Rusko je v kontaktu s představiteli syrské ozbrojené opozice, jejíž vůdci se podle něj zaručili za bezpečnost ruských vojenských základen a diplomatického zastoupení v zemi. Dodal, že Moskva si přeje, aby „pokračoval politický dialog v zájmu syrského lidu a rozvoje dvoustranných vztahů mezi Ruskem a Sýrií“.

Ruské ministerstvo zahraničí ještě odpoledne uvedlo, že Asad opustil Sýrii poté, co nařídil poklidné předání moci.

Televize Al-Džazíra upozornila na poslední let z dobyté metropole, který náhle zmizel z obrazovek radarů nad městem Homs. Nebylo potvrzeno, co se se strojem syrského letectva typu Iljušin Il-76 stalo, ani zda právě na jeho palubě seděl prezident.

Dva syrské zdroje dříve sdělily, že Asad mohl zahynout při pádu letadla, kterým prchal z Damašku.

Egyptský novinář a spisovatel Khaled Mahmoud na síti X sdílel snímek z radaru, který zachycuje trajektorii letadla z Damašku na severovýchod k Iráku. Nad městem Homs se však otočil a směřoval nejprve k provincii Latakíja, kde se ještě stále zdržují Asadovci a nachází se zde ruská základna. Poté se prudce otočil k libanonským hranicím a začal velmi rychle klesat.

„Během několika minut (letadlo) náhle klesá z výšky přes 3650 metrů na 1070 metrů, těsně mimo libanonský vzdušný prostor,“ popsal novinář. Snímek dokazuje, že stroj náhle z radaru zmizel, což se děje, když dojde k přerušení spojení. To nahrávalo spekulacím o havárii nebo sestřelení.

Dění v Sýrii po několika letech prakticky zamrzlého syrského konfliktu nabralo v posledních dnech rychlý spád. Povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) před týdnem ve středu zahájili na severu země úspěšnou ofenzivu, při které rychle dobyli města Aleppo, Hamá a v noci na neděli i Homs či Kusajr, odkud se stáhlo libanonské a proíránské militantní hnutí Hizballáh podporující Asada.

Média během soboty informovala, že rebelové jsou na předměstí hlavního města, a v noci na neděli přišly zprávy z damašského letiště o tom, že se z něj stáhly vládní síly. Následně agentury psaly, že z centra metropole se ozývá intenzivní střelba. Povstalci nicméně uvedli, že vstup do města byl hladký, neboť armáda se v ulicích nerozmístila.

Spolu s osvobozením Damašku oznámili rebelové otevření bran věznice v Sidnáji na damašském předměstí, které bylo dějištěm režimních represí a hromadných poprav. Premiér Džalálí podle zpravodajské televize Al-Džazíra nabídl ruku opozici, kterou ocenil za to, že se slíbila nemstít.

Autoři: ,