Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Basilej rozdává bezdomovcům jednosměrné letenky. Na cestu dostanou i kapesné, ale nesmí se vrátit

Bezdomovec (ilustrační foto). foto: Pixabay.com

BASILEJ (ŠVÝCARSKO) - Švýcarské město Basilej přišlo s originálním způsobem, jak bojovat s přemírou bezdomovců ve svých ulicích. Lidem bez střechy nad hlavou nabízí jednosměrnou letenku či jízdenku kamkoliv po Evropě. Jedinou podmínkou je, že tito lidé se nesmí po určitou dobu vrátit.
  19:42

Město Basilej, třetí nejlidnatější ve Švýcarsku, leží na severu země. Je známé historickou architekturou, uměním i luxusními kavárnami a restauracemi. Místní radnici však podle serveru 20 Minutes trápí velké množství bezdomovců v ulicích. Místní imigrační oddělení tak vymyslelo „důmyslné“ řešení, jak se s problémem vypořádat.

Pravice a feministky se ve Švýcarsku spojily proti zahalování. Muslimským ženám hrozí postih

Nabízí totiž těmto lidem jednosměrnou letenku nebo jízdenku na vlak na jakékoliv místo v Evropě. Na cestu obdrží i 20 franků jako kapesné. Voucher lidé dostanou, pokud podepíšou kontrakt, který jim mimo jiné zakazuje se několik let vrátit. Pokud tuto smlouvu poruší, hrozí jim trvalá deportace. 

Bezdomovec (ilustrační foto)
Bezdomovci (ilustrační foto)

Nabídku zatím hodlá využít 31 lidí. Jedná se mimo jiné o sedm Belgičanů nebo 14 Rumunů, pro které mají být připraveny letenky do hlavního města Rumunska Bukurešti. Právě leteckou dopravu volí objednavatel - tedy basilejské úřady - v případě, že vyjde levněji než po kolejích.

Basilej není zdaleka prvním městem, které podobného kontroverzního systému využilo. Server The Guardian uvádí, že jednosměrné letenky či jízdenky nabízely desítky radnic po celé Velké Británii. Celkem takto z Ostrovů odcestovalo od roku 2015 více než 6800 lidí z 83 měst. Cílem podle listu bývá především umožnit lidem, kteří v Británii nemají trvalé bydliště, vrátit se do míst, kde mají rodinu nebo alespoň nějaké zázemí.

Místní úřady ve Velké Británii i v Basileji se proti kritice brání tím, že letenky nabízejí na dobrovolné bázi a nejedná se proto o nelegální deportaci. Někteří bezdomovci listu 20 Minutes řekli, že na ně úřady tlačily s výběrem konkrétního místa, na němž nikdy nebyli. Z řad kritiků se ozývají hlasy, že se města tímto zbavují odpovědnosti a snaží se za každou cenu „vyčistit ulice.“

Švýcarsko je obecně známé svým velmi tvrdým přístupem k bezdomovcům a žebrákům. V několika kantonech včetně Ženevy platí zákon zakazující žebrání na ulici, za což hrozí vysoká pokuta. V roce 2014 jedna z místních bezdomovkyň dostala za žebrání pokutu 500 švýcarských franků (asi 11 700 korun). Na zaplacení neměla, a proto strávila pět dní za mřížemi. Později se ženy zastal Evropský soud pro lidská práva. 

Podle průzkumů je nyní v Basileji asi 100 lidí bez domova, z nichž většina jsou právě imigranti z jiných zemí.

Autoři: