Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký přítel Kima. Na očekávaný summit v Singapuru má přiletět i ‚basketbalový diplomat‘ Rodman

Dennis Rodman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dennis Rodman | foto: Reuters

PRAHA Na summit amerického prezidenta Donalda Trumpa s diktátorem Kim Čong-unem v Singapuru se příští týden možná dostaví i Kimův blízký přítel Dennis Rodman. Bývalý basketbalový hráč NBA by přitom na místo měl dorazit v pondělí - den před zasedáním prezidenta USA se severokorejským vůdcem. Informoval o tom americký deník New York Post. Ve svém článku dodal, že Rodman může hrát významnou roli při vyjednávání.

Bývalý hráč basketbalového týmu Chicago Bulls je jedním z mála Američanů, kteří se setkali se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem tváří v tvář. „Nehledě na to, co si můžete myslet o jeho přítomnosti, tak jedna věc je jistá. Vzbudí to rozruch,“ uvedl zdroj New York Post.

Podle něho státy v podobných případech, které vyžadují složitou a citlivou diplomacii, určují tzv. „vyslance dobré vůle“. Podle zdroje New York Post se Dennis Rodman na tuto práci hodí.

Mluvčí amerického exbasketbalisty Darren Prince uvedl, že Rodman svou cestu do Singapuru zatím nepotvrdil. Pokud ale bude vyžadována jeho pomoc při vyjednávání, je prý ochoten spolupracovat. „Mluvil o tom, zatím ale nebyly učiněny žádné cestovní plány,“ uvedl Prince.

Kořeny Rodmanova přátelství se severokorejským diktátorem sahají až do roku 2013. Tehdy basketbalista uskutečnil svou první cestu do KLDR, později Kim Čong-una prohlásil za svého „přítele na celý život“.

Basketbalista Rodman s Kim Čong-Unem a jeho ženou na basketbalovém zápase....
Dennis Rodman a Kim Čong-Un v objetí.

Rodman poté navštívil Severní Koreu ještě několikrát. Své cesty přitom označuje za „basketbalovou diplomacii“. Exbasketbalista v rozhovoru pro server TMZ řekl, že Kim Čong-un si s americkým prezidentem původně moc nerozuměl, dokud mu Rodman nedal výtisk Trumpovy knihy Art of the Deal.

„Myslím si, že od té doby, co tu knihu čte, mu začal trochu rozumět. Donald Trump a Kim Čong-un jsou ze stejného těsta,“ řekl Rodman.

Summit mezi Spojenými státy a vůdcem KLDR Kim Čong-unem se uskuteční 12. června v Singapuru.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...