Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bašta Islámského státu Rakka je pod palbou. Umírají radikálové, ale i civilisté

USA

  11:06aktualizováno  11:12
DAMAŠEK - Při nočním ostřelování syrského města Rakka, které je baštou Islámského státu, zahynulo nejméně 13 civilistů a pět radikálů. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odvoláním na aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Zdravotníci ve městě Rakka zakrývají těla obět náletů. foto: Reuters

Organizace již neupřesnila, zda letecké údery podnikly letouny syrské armády, jejich ruští spojenci nebo letadla koalice pod vedením Spojených států, která proti ozbrojencům v zemi rovněž bojuje. „Rakka se stala terčem úderů podobné intenzity po několika týdnech. Nálety pokračovaly během noci i ráno,“ uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Rakka. Metropole džihádistů, kde se z okupanta stává princ - a ze Syřana ponížený

V zemi začalo na konci února platit příměří mezi syrskou opozicí a vládou, které se ale netýkalo Islámského státu a Fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť al-Káida. Klid zbraní se však začal koncem dubna hroutit, zejména kvůli obnovení bojů v Halabu, kde od 22. dubna zahynulo na 250 civilistů. Minulý týden byla vyjednána lokální příměří pro Latákíju a Damašek s okolím.

Přísný dress code. Nápisy na billboardech na území ovládaném teroristy z...
Z bombardovaného města Rakka stoupá kouř.

Svoboda - jenže za jakou cenu?

Osvobozeno z rukou Islámského státu již bylo irácké město Ramádí. Jeho původní obyvatelé, kteří před terorem džihádistů uprchli, se však bojí vrátit domů, uvedl server Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Otec dvou dětí Chajralláh Farhán uprchl ze svého domu loni v květnu. Na návrat se zatím nechystá. Jeho dům byl poničen a navíc dva blízcí příbuzní, kteří s návratem spěchali, přišli brzy po návratu o život při explozi výbušnin, které tam ozbrojenci z Islámského státu zanechali.

Uvnitř továrny na teror. Šokující video z útrob bombové dílny Islámského státu

„Jsem velmi opatrný, pokud jde o návrat. Ještě nebudu spěchat,“ uvedl třicetiletý Chajralláh, který nyní spolu s dalšími 1200 Iráčany žije v uprchlickém táboře As-Salám v Bagdádu. Irácká vláda sice oznámila, že je Ramádí osvobozené od extremistů, neuvedla nicméně, že je „čisté“ a je možné se do něj vracet.

Týmy OSN, které ve třetím největším iráckém městě situaci vyhodnocovaly, hovoří o „ohromných“ škodách, které tam islamisté napáchali. Tisíce budov v Ramádí i na jeho předměstích byly zničené a město je rovněž plné podomácku vyrobených výbušných zařízení. Podle odhadů přišlo v uplynulých týdnech při explozích o život několik desítek lidí, kteří se do města vrátili. Chajralláh chce proto ještě počkat, až se mu dostane ujištění, že se může vrátit. „Když vláda označí město za bezpečné a nabídne nám pomoc, pojedeme zpátky domů,“ prohlásil Iráčan.

Iráčtí vojáci ve městě Ramádí.
Civilisté čekají na bezpečnostní prohlídku, zatímco se snaží dostat do...

Osvobození Ramádí.

I kvůli narůstajícímu počtu obětí irácké úřady vydaly nařízení, ve kterém varují obyvatele Ramádí před návratem domů a vyzývají je k tomu, aby počkali, než bude město vyčištěno od bomb.

Mnoho rodin z tábora As-Salám se nicméně do střediska rozsáhlé provincie Anbár již vrátilo. „Asi 200 rodin odjelo zpátky do Ramádí,“ řekl šéf tábora Hikmat Džasím. „Nijak je v tom nepodporujeme, ale zároveň jim v tom nebráníme,“ dodal.

Islámský stát obsadil rozsáhlá území v Iráku i v sousední Sýrii. Ramádí bylo sice loni v prosinci osvobozeno, i nadále ale radikálové drží například město Fallúdža východně od Ramádí a v severní provincii Ninive pak ovládají dvoumilionový Mosul, který obsadili již v červnu 2014.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...