3. května 2016 11:06, aktualizováno  11:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bašta Islámského státu Rakka je pod palbou. Umírají radikálové, ale i civilisté

Zdravotníci ve městě Rakka zakrývají těla obět náletů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci ve městě Rakka zakrývají těla obět náletů. | foto: Reuters

DAMAŠEK Při nočním ostřelování syrského města Rakka, které je baštou Islámského státu, zahynulo nejméně 13 civilistů a pět radikálů. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odvoláním na aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Organizace již neupřesnila, zda letecké údery podnikly letouny syrské armády, jejich ruští spojenci nebo letadla koalice pod vedením Spojených států, která proti ozbrojencům v zemi rovněž bojuje. „Rakka se stala terčem úderů podobné intenzity po několika týdnech. Nálety pokračovaly během noci i ráno,“ uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

V zemi začalo na konci února platit příměří mezi syrskou opozicí a vládou, které se ale netýkalo Islámského státu a Fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť al-Káida. Klid zbraní se však začal koncem dubna hroutit, zejména kvůli obnovení bojů v Halabu, kde od 22. dubna zahynulo na 250 civilistů. Minulý týden byla vyjednána lokální příměří pro Latákíju a Damašek s okolím.

Přísný dress code. Nápisy na billboardech na území ovládaném teroristy z...
Z bombardovaného města Rakka stoupá kouř.

Svoboda - jenže za jakou cenu?

Osvobozeno z rukou Islámského státu již bylo irácké město Ramádí. Jeho původní obyvatelé, kteří před terorem džihádistů uprchli, se však bojí vrátit domů, uvedl server Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Otec dvou dětí Chajralláh Farhán uprchl ze svého domu loni v květnu. Na návrat se zatím nechystá. Jeho dům byl poničen a navíc dva blízcí příbuzní, kteří s návratem spěchali, přišli brzy po návratu o život při explozi výbušnin, které tam ozbrojenci z Islámského státu zanechali.

„Jsem velmi opatrný, pokud jde o návrat. Ještě nebudu spěchat,“ uvedl třicetiletý Chajralláh, který nyní spolu s dalšími 1200 Iráčany žije v uprchlickém táboře As-Salám v Bagdádu. Irácká vláda sice oznámila, že je Ramádí osvobozené od extremistů, neuvedla nicméně, že je „čisté“ a je možné se do něj vracet.

Týmy OSN, které ve třetím největším iráckém městě situaci vyhodnocovaly, hovoří o „ohromných“ škodách, které tam islamisté napáchali. Tisíce budov v Ramádí i na jeho předměstích byly zničené a město je rovněž plné podomácku vyrobených výbušných zařízení. Podle odhadů přišlo v uplynulých týdnech při explozích o život několik desítek lidí, kteří se do města vrátili. Chajralláh chce proto ještě počkat, až se mu dostane ujištění, že se může vrátit. „Když vláda označí město za bezpečné a nabídne nám pomoc, pojedeme zpátky domů,“ prohlásil Iráčan.

Iráčtí vojáci ve městě Ramádí.
Civilisté čekají na bezpečnostní prohlídku, zatímco se snaží dostat do...

Osvobození Ramádí.

I kvůli narůstajícímu počtu obětí irácké úřady vydaly nařízení, ve kterém varují obyvatele Ramádí před návratem domů a vyzývají je k tomu, aby počkali, než bude město vyčištěno od bomb.

Mnoho rodin z tábora As-Salám se nicméně do střediska rozsáhlé provincie Anbár již vrátilo. „Asi 200 rodin odjelo zpátky do Ramádí,“ řekl šéf tábora Hikmat Džasím. „Nijak je v tom nepodporujeme, ale zároveň jim v tom nebráníme,“ dodal.

Islámský stát obsadil rozsáhlá území v Iráku i v sousední Sýrii. Ramádí bylo sice loni v prosinci osvobozeno, i nadále ale radikálové drží například město Fallúdža východně od Ramádí a v severní provincii Ninive pak ovládají dvoumilionový Mosul, který obsadili již v červnu 2014.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...