14. listopadu 2015 10:20, aktualizováno  16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bavorská policie zadržela muže z Černé Hory, který vezl do Paříže zbraně

Německá policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie - ilustrační foto | foto: Reuters

ROSENHEIM/PRAHA Útočníkům z Paříže minimálně jeden komplic zřejmě chyběl. Bavorská policie týden před útokem v Paříži zadržela muže, který údajně měl kontakt na atentátníky. O zadržení informovala francouzské úřady. Muž z Černé Hory vezl v autě pistole, revolvery, kalašnikovy a několik kilogramů výbušnin.

Policisté našli u 51letého zatčeného občana Černé Hory velké množství zbraní a zjistili, že mířil do Francie, sdělil v sobotu novinářům bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk už dříve s odvoláním na zdroje z vyšetřování uvedla, že německá policie o podezřelém ihned po jeho zadržení 5. listopadu informovala francouzské kolegy.

PAŘÍŽSKÝ PÁTEK 13.

Bavorská policie muže zadržela v rámci kontrol zaměřených proti pašerákům lidí do Německa. V motorovém prostoru měl profesionálně vytvořenou skrýš, ve které bylo několik střelných zbraní, velké množství střeliva a výbušniny, mimo jiné i trubice s 200 gramy TNT.

„Když někdo přepravuje několik kalašnikovů, ruční granáty a výbušniny, může to být někdo, kdo se podílí na závažné kriminalitě. Podezření směřuje k tomu, že dotyčný jednal s teroristickými úmysly, případně dodával zbraně teroristům,“ řekl Herrmann.

Na základě údajů z mobilního telefonu a z navigace zadrženého dospěla policie k názoru, že mířil do Francie. „Ve spolupráci s francouzskými úřady prověřujeme, zda je zde souvislost s událostmi v Paříži,“ řekl Herrmann.

Ministerský předseda Bavorska Horst Seehofer tvrdí, že má důvod věřit, že zatčený muž se zbraněmi může být napojený na skupinu, která stojí za krvavými útoky v Paříži.

givVojtěch Gibiš, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.