Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hlaste výsledky covid testů, vzkazují bavorské okresy českým pendlerům. Sasko takový požadavek nezmiňuje

Pendleři 25. ledna 2021 v německé Bavorské Rudě čekají ve frontě na povinné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendleři 25. ledna 2021 v německé Bavorské Rudě čekají ve frontě na povinné... | foto: ČTK

Berlín Některé bavorské okresy výslovně upozorňují pendlery z České republiky na to, že úřadům musí pravidelně poskytovat výsledky testů na koronavirus. Učinit tak mohou elektronicky, nebo poštou. Sasko takový požadavek nezmiňuje, od českých přeshraničních pracovníků ale vyžaduje, aby u sebe měli vedle výsledku testů i pracovní smlouvy.

Bavorský okres Hof na svém webu uvádí, že čeští pendleři musí nejen každých 48 hodin podstupovat testy, zároveň jsou povinni výsledky okresnímu úřadu předávat. Hof se odvolává na bavorské všeobecné nařízení, které vyžaduje poskytnout doklady o testech příslušným okresním úřadům „neprodleně, nejpozději však do 24 hodin“ od příjezdu.

Pendleři, kteří v okresu Hof pracují, mohou výsledky testů nahrávat přímo na určený portál, případně mohou dokument poslat poštou. Zatím okres Hof výsledky nepřijímá e-mailem, sousední okres Wunsiedel takovou cestu akceptuje.

Odběrná místa, která bavorské příhraniční okresy zřizují, navíc v případě prokázané infekce vyrozumí nejen úřady, ale také zaměstnavatele.

Saské nařízení o nutnosti automaticky předkládat výsledky testů úřadům nehovoří. „Odpovídající doklad je nutné vozit s sebou a předložit ho při kontrole,“ uvádí saské nařízení.

Německo od neděle považuje Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, proto zpřísnilo podmínky pro cestování i pro každodenní přeshraniční dojíždění za prací. Zatímco v Sasku postačují pendlerům dva testy týdně, Bavorsko žádá opakovat rozbory po 48 hodinách.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!