Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, opatření se dotkne i Čechů

Policisté kontrolují 11. května 2020 vozidla projíždějící česko-německým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté kontrolují 11. května 2020 vozidla projíždějící česko-německým... | foto: ČTK

MNICHOV Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder.

Opatření, které má zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné. Šéfka Asociace pendlerů v ČR řekla, že rozhodnutí testovat lidi dojíždějící z Česka do Bavorska za prací považuje za správné.

„Naším cílem je, aby hranice zůstaly otevřené,“ zdůraznil Söder. „Kdo chce ale udržet otevřené hranice, musí se postarat o více bezpečnosti,“ dodal. Negativní test na koronavirus tak bude nyní muset při vstupu do Bavorska předkládat každý zahraniční pracovník, který v uplynulých 14 dnech pobýval v některé z rizikových oblastí.

Podle českého velvyslance v Německu Tomáše Kafky zatím nejsou detaily celé věci přesně známé. „Ale jsme v kontaktu s bavorskými autoritami. Předpokládám, že se na celé Bavorsko rozšíří opatření, které již uplatnil (bavorský zemský okres) Cham,“ domnívá se český diplomat.

„Podstatné je, že se hranice nezavírají a výjimky pro pendlery nadále platí,“ sdělil Kafka. Okres Cham dosud žádal od českých pendlerů testy ve dvoutýdenním intervalu, u pracovníků ve zdravotnictví každých pět dní.

Německý Institut Roberta Kocha (RKI) zařadil Česko na seznam rizikových oblastí již 25. září. Ze čtyř rakouských spolkových zemí, které s Bavorskem sousedí, považuje RKI nyní za rizikové dvě: Tyrolsko a Vorarlbersko.

„Je to velmi správné a naprosto s tím souhlasím. Ať se testuje, protože nárůst pozitivních pendlerů je v poslední době obrovský,“ uvedla šéfka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Čím víc se pode ní bude testovat, tím větší bude podle ní klid jak na české, tak na německé straně. Čím víc lidí se otestuje, tím více se podle ní chrání ČR. Má signály, že pendleři se v SRN testují daleko více než občané Německa.

Každotýdenní testování, které už bylo na jaře, podle Vintrové nezpůsobí pendlerům problém a spousta z nich už jím běžně prochází a sami se dobrovolně nechávají testovat, protože je to zdarma. „V pátek si udělají testy, v pondělí je mají hotové a odjíždí na týden do práce,“ uvedla. Kontrola negativity tak je neustálá.

Testy pendlerům proplácejí německé zdravotní pojišťovny.

Počet pozitivních pendlerů teď ale podle Vintrové stoupá. „Každý den mi na hraničním přechodu Strážný, někdo volá, že je pozitivní nebo v karanténě,“ uvedla. Německé firmy nyní Čechy žádají, aby v zemi dva tři týdny zůstávali, protože se bojí, že jim podniky „vyautují“, čemuž Vintrová rozumí.

Podle Vintrové by také prospělo, kdyby Německo poskytlo testovací stany na všechny hlavní hraniční přechody podél hranice. „Všichni pendleři se určitě nebudou stahovat do jednoho města Cham nebo Freyung,“ uvedla. Podle ní by přitom stany nemusely být na všech 37 česko-německých přechodech, ale na těch velkých, jako jsou například Rozvadov, Folmava a Strážný.

Söder dnes v projevu k vývoji epidemie v Bavorsku rovněž uvedl, že hodlá zavést v ohniscích nákazy nové restrikce. V oblastech, které budou mít více než 100 nakažených na 100 000 obyvatel za sedm dní, bude omezený počet účastníků na akcích na 50 a restaurace a hospody se budou zavírat ve 21:00. Výjimky z omezeného počtu účastníků budou platit jen pro bohoslužby a demonstrace.

V Bavorsku v posledních době stále více okresů překračuje symbolickou hranici 50 případů nákazy na 100 000 obyvatel za sedm dní. Osm měst a venkovských okresů je nyní podle premiéra už nad hranicí 100 případů. Jsou mezi nimi například Mnichov, Augsburg, Schweinfurt či Weiden. Nejhorší je ale nyní situace v okresu Berchtesgadener Land, který má 262,4 případů na 100 000 za sedm dní. V tomto okrese na jihovýchodě Bavorska začala v úterý platit 14denní karanténa. S trasováním tu nyní pomáhají i zdravotníci bundeswehru.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Péče o seniory (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Péče o seniory (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Péče o seniory (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!