Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Až 1,5 milionu uprchlíků míří letos do Německa. Bavorsko chce hlavu Merkelové

Afghánistán

  10:35aktualizováno  18:53
BERLÍN - Německá vláda očekává, že do země letos přijde přes milion žadatelů o azyl. Informoval o tom Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) s odvoláním na vládní kruhy. Kabinet dosud oficiálně počítal s 800 tisíci běženci. O řešení uprchlické krize se v neděli dopoledne dohadovali šéfové vládních stran, na společném postoji k azylové politice se ale podle televize n-tv nedohodli a další jednání přeložili na čtvrtek.

Ekonomický migrant poblíž německo-rakouského hraničního přechodu foto: Reuters

Malost a zaprdlost. Schwarzenberg o české hysterii z uprchlíků

Kancléřce Angele Merkelové a bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi se nicméně podle agentury DPA podařilo zmírnit vzájemné spory ohledně migrační krize. Shodli se totiž na společném šestistránkovém stanovisku, které počítá mimo jiné s vytvořením tranzitních zón pro uprchlíky. Merkelová stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), zatímco Seehofer vede sesterskou Křesťanskosociální unii (CSU). Zástupci bavorské CSU předtím pohrozili odvoláním Merkelové, pokud Německo neuzavře své hranice před proudem uprchlíků.

Německá kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová s lídrem křesťanských socialistů Horstem Seehoferem

Novou vládní prognózu počtu běženců podle FAS představila Merkelová na sobotním jednání mezi CDU a CSU. Neoficiální zdroje nicméně již od října uvádějí, že do Německa už letos dorazilo 800 tisíc uprchlíků a za celý rok jejich počet může dosáhnout až 1,5 milionu.

Mezi CDU a CSU panuje kvůli běžencům mimořádné napětí, protože většina uprchlíků přichází do Německa přes rakousko-bavorskou hranici. Seehofer kvůli tomu počátkem týdne vyzval Merkelovou, aby do neděle představila opatření pro omezení přílivu imigrantů. Pokud se to nestane, pohrozil „nouzovými opatřeními“, jako bylo stažení ministrů za CDU z vlády nebo podání správní žaloby proti vládě k ústavnímu soudu.

Hranice s Merklovou, nebo bez ní

Poslanec za CSU Hans-Peter Uhl v rozhovoru s FAS pohrozil svržením kancléřky. „Buď se hranice zavřou s Merkelovou, nebo se zavřou bez ní,“ řekl. Podle něj si většina Němců přeje omezení imigrace a kancléřka se nemůže stavět proti většinovému mínění společnosti.

Odpočinek před další cestou do Německa.
U stanů na uprchlíky čeká v Rakousku jídlo a zdravotní péče.

Merkelová, Seehofer a Gabriel v neděli dopoledne jednali o řešení situace. Podle zdrojů n-tv sice našli několik společných bodů, nedokázali ale dospět k závěrečné dohodě, a proto další jednání odročili.

Stovky Němců žalují Merkelovou kvůli uprchlíkům. Viní ji z vlastizrady

Strany CDU a CSU později podle agentury DPA informovaly o společném stanovisku Merkelové a Seehofera, ve kterém jsou tranzitní zóny označeny jako „neodkladné opatření k lepší kontrole hranice“. CDU a CSU počítají také s dvouletým pozastavením slučování rodin některých uprchlíků, prosazují rovněž zavedení jednotného uprchlického průkazu. V rámci boje s příčinami uprchlické krize chtějí tyto strany prodloužit zapojení německé armády do konfliktu v Afghánistánu. Celkově se strany v dokumentu shodly na sedmi opatřeních na národní úrovni a pěti opatřeních na mezinárodní úrovni, píše DPA.

Uprchlická krize posiluje euroskeptickou stranu Alternativa pro Německo (AfD), která zastává tvrdý postoj vůči přistěhovalcům. Podle v neděli zveřejněného průzkumu společnosti Emnid by stranu volilo osm procent Němců, což jsou nejvyšší preference v historii AfD. Strana posiluje zejména v nových spolkových zemích, kde se pro ni vyslovuje 15 procent dotázaných. Průzkum také potvrdil propad konzervativního bloku CDU/CSU, který by získal hlasy 36 procent voličů, o 5,5 procentního bodu méně než při posledních parlamentních volbách v roce 2013.

Dalších 16 utopených uprchlíků

Nejméně 16 dalších migrantů, včetně devíti dětí, mířících z Turecka do Řecka se utopilo v Egejském moři od sobotního večera. Víkendový počet registrovaných obětí tak stoupl na 49. Informovala o tom média s odvoláním na řecké a turecké úřady.

Turecká agentura Anadolu citovala sdělení bezpečnostních sil ze sobotního večera, podle něhož se potopila tři plavidla. Člun turecké pobřežní stráže a jedna nákladní loď zachránily z rozbouřených vln více než stovku lidí. Pomoci už ale nedokázaly čtyřem lidem, z nichž tři byly děti. Pět zachráněných dětí je ale v ohrožení života.

U řeckého ostrova Lesbos v neděli ráno utonulo 11 uprchlíků, jejichž člun se převrhl. Mezi mrtvými jsou dvě děti a čtyři kojenci, informovala podle agentury AFP řecká pobřežní stráž. Deset těl záchranáři objevili v kabině, tělo jedenácté oběti, mladé dívky, vyplavilo moře na břehu ostrova.

Podobné neštěstí se odehrálo poblíž dalšího řeckého ostrova Samosu. Zatímco 13 osob se podařilo zachránit, o život přišla jedna žena. Čtyři lidé ze ztroskotaného plavidla se pohřešují.

Podle statistik řeckých úřadů od pátku našlo smrt ve vlnách Egejského moře 49 uprchlíků, z toho 31 dětí. V sobotu se potopily u Lesbu dvě lodě, přičemž na jedné z nich bylo 150 migrantů. Média informovala, že se desítky lidí podařilo zachránit. Počet případných obětí ale neupřesnila a není jasné, zda jsou mrtví z těchto neštěstí započítáni do uvedené dosavadní víkendové bilance 49 utopených.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!