Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bavorský ministr vnitra chce lépe hlídat hranice. Mají se zintenzivnit namátkové kontroly

Kontrola na hranicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola na hranicích. | foto: ČTK

BERLÍN Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann žádá kvůli pandemii nemoci covid-19 důraznější kontroly cestujících na letištích i na bavorských pozemních hranicích, tedy také na pomezí s Českem. Nařídil kvůli tomu bavorské pohraniční policii, aby své namátkové kontroly zintenzivnila.

Herrmann v pondělí kritizoval letecké společnosti. Ty podle něj nedostatečně ověřují, zda pasažéři při cestách do Německa dodržují vstupní epidemická opatření. Spolková policie totiž při kontrolách na mnichovském letišti od 24. ledna do 4. února zjistila přes 460 pochybení, kdy lidé neměli vyplněn digitální vstupní formulář či platný koronavirový test. Policie také odhalila, že letecké společnosti porušily ve více než 300 případech i zákaz přepravy pasažérů z oblastí s výskytem mutací koronaviru.

Kontrolní síť je podle Herrmanna nutné zpřísnit nejen na letištích, ale i na pozemní hranici. „Proto jsem nařídil bavorské pohraniční policii zintenzivnit namátkové kontroly přeshraničních pracovníků a těch, kteří se ze zahraničí vracejí,“ řekl bavorský ministr vnitra. Uvedl, že pohraniční policie bude mít podporu i od pohotovostních oddílů bavorské policie. „Jsem rovněž vděčný, že také spolková policie zintenzivnila epidemické kontroly na hranicích s Českem a Rakouskem,“ uvedl.

Spolupráci bavorské pohraniční policie se spolkovou policií si Herrmann pochvaluje. „Díky tomu může být hustota kontrol v pohraničí ještě více zvýšena,“ dodal.

Pendleři, kteří z Česka do Bavorska dojíždějí za prací, musí kvůli epidemickým omezením podstupovat koronavirové testy každých 48 hodin. V Sasku, kde rovněž řada Čechů pracuje, postačují dva testy týdně.

Německo kvůli vysokým počtům nových výskytů koronaviru za posledních sedm dní považuje Českou republiku od 24. ledna za epidemicky vysoce rizikovou oblast, do té doby bylo Česko označováno „jen“ jako rizikové. Berlín prozatím Česko nehodnotí jako oblast s výskytem mutací koronaviru, které jsou považovány za nebezpečné. Německo má podle Institutu Roberta Kocha 73 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období, Česko pak podle portálu corona-in-zahlen.de takřka 468.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...