Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

BBC po Johnsonově kritice přehodnotila rozhodnutí. Vlastenecké písně na festivalu Proms zazní

Britský premiér Boris Johnson během projevu ohledně vývoje koronavirové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson během projevu ohledně vývoje koronavirové... | foto: ČTK/AP

Londýn Britská rozhlasová a televizní společnost BBC oznámila, že přehodnotila své předchozí rozhodnutí uvést na závěrečném koncertě letošního festivalu vážné hudby BBC Proms dvojici vlasteneckých písní bez pěveckého doprovodu. Podle středečního rozhodnutí písně, které podle kritiků odrážejí někdejší rasistickou propagandu, zazní i s textem. Původní záměr nechat odehrát skladby v omezené podobě odsoudil mimo jiné premiér Boris Johnson, podle nějž by se jednalo o cenzuru vlastní minulosti.

Kvůli koronavirovým restrikcím, které omezily velikost pěveckého sboru a znemožnily divákům účast v sále, se veřejnoprávní stanice rozhodla nechat v repertoáru závěrečného dne festivalu skladby Rule, Britannia! (Vládni, Británie) a Land of Hope and Glory (Země naděje a slávy) pouze v instrumentální verzi.

Johnson v této souvislosti uvedl, že je třeba skoncovat se „sebediskriminací“. „Je načase, abychom se přestali za sebe stydět kvůli našim dějinám,“ řekl. Je podle něho nutné se zabývat podstatou problémů, a ne symboly.

BBC v reakci na vlnu kritiky ve středu vydala prohlášení, podle nějž „nalezla řešení“: text písní neodzpívá celý sbor, ale vybraní pěvci stanice. „Na obou skladbách se budou podílet vybraní zpěváci BBC. Znamená to, že text v hale zazní, a jak jsme vždy jasně uváděli, publikum se bude moci přidat z domova,“ uvedla stanice.

„Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum,“ komentoval na twitteru středeční rozhodnutí ministr kultury Oliver Dowden. Za „správné rozhodnutí“ označil středeční krok BBC i vůdce labouristické opozice Keir Starmer.

Podle agentury Reuters se veřejnoprávní stanice často ocitá v hledáčku některých členů Johnsonovy Konzervativní strany, kteří ji kritizují, že je příliš velkoměstská a že ztratila kontakt s většinou země.

Píseň Rule, Britannia! poprvé zazněla v roce 1740, kdy Británie budovala říši sahající od Indie přes Jižní Afriku až po Jamajku. Zpívá se v ní „Vládni Británie ... Britové nikdy, nikdy, nikdy nebudu otroky“. Tuto píseň vždy obecenstvo na koncertu nadšeně zpívá a mává při tom britskými vlajkami.

Násilná smrt černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou ve Spojených státech letos na jaře vyvolala i v Británii protesty proti rasismu i debaty o dějinách této bývalé koloniální velmoci. V Bristolu demonstranti strhli sochu Edwarda Colstona, který byl v tomto městě dlouho uctíván jako dobrodinec, protože podporoval chudobince a školy. Do Ameriky ovšem prodal na 80 tisíc mužů, žen a dětí z Afriky.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...