Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Během hurikánu Joaquin se ztratila obří nákladní loď, třetí den se po ní pátrá

Loď El Faro opouští přístav na Floridě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď El Faro opouští přístav na Floridě. | foto: Reuters

BAHAMY/PRAHA Američtí záchranáři pátrají už tři dny po ztracené nákladní lodi El Faro s 33 členy posádky. Loď zmizela během hurikánu Joaquin, který se ve čtvrtek přehnal přes Bahamy a až v neděli se začal zmírňovat. Poslední zprávy uvádějí, že v prohledáváné oblasti záchranáři objevili několik objektů.

V oblasti, kde došlo ke zmizení, se našly záchranné vesty, kruhy, nákladní kontejnery a olejové skvrny. Pátrací týmy zatím předměty ohledávají, nepotvrdily, zda patří ztracené lodi.

Záchranáři našli už zpočátku pátrání v moři severovýchodně od Crookových ostrovů na Bahamách pouze tři záchranné kruhy. Tedy 120 kilometrů od místa, kde se El Faro naposledy nacházela před zmizením.

Úbytek paliva

Záchranné složky potvrdily, že jeden ze tří kruhů patří hledané El Faro. „To, že jsme našli záchranné kruhy zatím vypovídá jen o tom, že hledáme ve správné oblasti,“ sdělil mluvčí Pobřežní stráže Bobby Nash. Na lodi se plavilo 28 Američanů a pět Poláků.

Americké vzdušné síly vyslaly do oblasti čtyři pátrací letadla a na místo míří také lodě Pobřežní střáže. Metereologické podmínky však v sobotu ztěžovaly pátraní, foukal vítr přesahující 185 kilometrů v hodině a viditelnost byla zhruba do půl kilometru.

El Faro, kontejnerová loď měřící 224 metrů, mířila k San Juanu v Portoriku z Jacksonville na Floridě, když nahlásila úbytek paliva a to, že začíná nabírat vodu.

Hurikán Joaquin

  • Joaquin, který podle pětibodové škály dosáhl druhého nejsilnějšího stupně, se v neděli dopoledne SELČ nacházel zhruba 500 kilometrů jihozápadně od Bermud, ke kterým se blíží rychlostí přes třicet kilometrů za hodinu.
  • K pobřeží Bermud dorazí ještě v neděli večer místního času (v noci na pondělí SELČ). Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) síla živlu cestou poklesla, ale stále ho provázejí větry o rychlosti 175 kilometrů za hodinu.
  • Postupující Joaquin značně zhoršil počasí na východním pobřeží USA. U břehů New Yorku kvůli vysokým vlnám a lijákům ztroskotala loď, na jejíž palubě zahynuli dva lidé, dalším dvěma se podařilo zachránit.

„Ztráta pohonu je na volném moři extrémní problém. Od toho okamžiku jste vydáni na milost a nemilost počasí. Chcete zamířit do středu vln, ale místo toho se vám tříští po stranách,“ uvedl dále Nash.

Dobré vybavení

„Jelikož jsme ztratili s lodí kontakt, je nemožné říct, zda se jí podařilo pohon obnovit,“ dodal Nash. Po nouzovém volání, které El Faro vyslala zhruba ve čtvrtek v 7:30 dopoledne místního času, se už neozvala.

„Jsme překvapení, že se naše loď ztratila. Měla velice dobré vybavení - od satelitního telefonu až po GPS. El Faro se prostě ocitla ve špatný čas na špatném místě. Při vyplutí vypadal Joaquin jako tropická bouře, bohužel se pak změnila v obří hurikán,“ sdělil k události Mike Hanson, majitel El Faro a společnosti Tote Maritime Puerto Rico.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...