Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ebola v Sierra Leone: lékaři objevili 70 těl obětí a 150 nakažených

Svět

  15:50
FREETOWN - Během třídenní osvětové a informační megakampaně o smrtící epidemii eboly, která skončila v neděli o půlnoci, objevili zdravotníci v Sieře Leone 70 těl nových obětí infekce. Nákaza byla rovněž potvrzena u dalších 150 lidí.

„Zabijte ebolu, než zabije vás“ - transparent ve městě Freetown v Sierra Leone. foto: ČTK

O nálezu informoval podle agentury AFP Stephen Gaojia, který má boj s ebolou v této západoafrické zemi na starosti. "Máme množství těl, která je nutné pohřbít, ale to je od začátku epidemie běžné. Zaznamenali jsme rovněž 150 nových případů," uvedl Gaojia.

ČTĚTE TAKÉ:

Úspěšná kampaň

K vyhlášení zákazu vycházení sáhla vláda ve Freetownu ve snaze zastavit šíření viru smrtící choroby, která si už v zemi vyžádala více než 550 mrtvých. Podle místních úřadů byla kampaň označena za úspěšnou, upozorňuje stanice BBC. Původně se ještě v neděli během dne uvažovalo o jejím prodloužení, protože údajně nebyla v některých městech dokončena, nakonec k tomu ale nedošlo.

V rámci kampaně vyslala vláda do měst a obcí kolem 30 000 zdravotníků a dobrovolníků. Ti chodili od domu k domu, informovali lidi o způsobech šíření nemoci a o možné prevenci, vyhledávali nakažené osoby a odváželi mrtvé.

Oběti epidemie

Podle v pondělí zveřejněných oficiálních statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) zabila ebola k 18. září nejméně 2793 lidí a nakaženo bylo nejméně 5762 osob. Epidemie zasáhla hlavně Libérii, Sierru Leone a Guineu, virus se rozšířil i do Senegalu a Nigérie. Mezi nakaženými je i  318 lékařů  a dalších zdravotnických pomocníků, 151 z nich nákaze podlehlo.

"Celkem vzato se šíření nákazy v Senegalu a Nigérii do značné míry zabránilo," uvedla WHO. Nové případy úmrtí nejsou hlášeny z Guineje, čtyři nové byly oproti předchozím údajům zaznamenány v Sieře Leone a 39 v Libérii, konstatovala organizace. Dalších 40 lidí ebola usmrtila v Konžské demokratické republice, kde se nakazilo 71 lidí. Nejnovější nálezy těl ze Sierry Leone ještě do statistiky započítány nejsou.

Snahy místních úřadů v boji proti ebole značně komplikuje přístup místních...
S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností....
Dezinfekce - zásadní preventivní opatření, jež má zabránit šíření nákazy.
Zdravotníci v ochranných oblecích přenášejí tělo člověka zemřelého na ebolu...

Nezávislí experti z krizového výboru WHO doporučili, aby nebyl vyhlašován všeobecný zákaz cestování a obchodního styku s postiženými západoafrickými zeměmi. Rušení letů a další restrikce podle zdravotnických expertů dopadá na ekonomiku těchto států, což naopak brání náležité pomoci.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...