Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu: 19 obětí včetně tří dětí

Afghánské bezpečnostní jednotky kontrolují následky bombardování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánské bezpečnostní jednotky kontrolují následky bombardování | foto: Reuters

KÁBUL Bombardování nemocnice Lékařů bez hranic si podle nové bilance vyžádalo nejméně 19 obětí na životech, z toho 12 pracovníků této organizace. Dalších 37 lidí bylo při náletu zraněno, včetně 19 členů nemocničního personálu.

Mluvčí americké armády připustil, že objekt se mohl neúmyslně stát terčem amerického náletu. Severoatlantická aliance zatím oficiálně neuvedla, že by bombardování mohlo souviset s náletem amerických sil. Americký ministr obrany Ashton Carter uvedl, že věc se důkladně vyšetřuje.

Afghánistánu se po bombardování prezidentovi omluvil; Severoatlantická aliance ani Pentagon tuto informaci nekomentovaly.

Mezi oběťmi je nejméně 12 pracovníků Lékařů bez hranic (MSF) a sedm pacientů z jednotky intenzivní péče, z toho tři děti. Další více než tři desítky lidí utrpěly vážná zranění a mnoho pracovníků organizace i pacientů se pohřešuje.

MSF uvedla, že Washington i Kábul v minulých dnech informovala o přesné poloze svého úrazového centra v Kunduzu; naposledy tak učinila 29. září.

Sobotní bombardování začalo v 02:10 a pokračovalo „ještě více než 30 minut od chvíle, kdy byli zástupci americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje“, uvedla organizace na svých internetových stránkách. Podle nejmenovaného činitele MSF bomby do blízkosti zdravotnického zařízení dopadaly ještě nejméně hodinu.

MSF tvrdí, že jejich nemocnice je jediným takovým zdravotnickým zařízením v severovýchodní oblasti Afghánistánu, které bezplatně poskytuje život zachraňující úrazovou péči. V době útoku v něm bylo více než 180 pacientů a zaměstnanců.

Mezi těžce zraněnými je 19 zaměstnanců zdravotnického zařízení, které je nyní vážně poškozené. Lékař Ádil Akbar agentuře AP řekl, že při bombardování byl zasažen operační sál, urgentní příjem a další části nemocnice. „Podařilo se mi po útoku utéct, ale vím, že se pohřešují někteří zaměstnanci i pacienti,“ uvedl.

Český lékař je na cestě

Operační ředitel MSF Bart Janssens uvedl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci „hluboce šokovalo“. Dodal, že MSF nemá k dispozici konečný počet obětí a že její zdravotníci na místě ošetřují své kolegy i pacienty, kteří utrpěli při útoku zranění. „Lékaři bez hranic naléhavě žádají vysvětlení, co přesně se stalo a jak mohlo dojít k podobné tragédii,“ stojí také na webu MSF.

Afghánské bezpečnostní jednotky kontrolují následky bombardování
Boje o Kunduz se na straně afghánské armády účastní také dobrovolnické milice.

Bombardování odsoudila Organizace spojených národů. „Nemocnice, ve kterých se nacházejí pacienti a zdravotnický personál, se nikdy nesmějí stát cílem útoku,“ uvedl podle agentury DPA zvláštní vyslanec OSN pro Afghánistán Nicholas Haysom.

„Závažnost tohoto incidentu podtrhuje fakt, že pokud je před soudem prokázán jako záměrný, může vzdušný úder na nemocnici představovat válečný zločin,“ uvedl vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn podle agentury Reuters. Tato „hluboce šokující“ událost by podle něj měla být rychle, důkladně a nezávisle vyšetřena.

Odkud oběti z řad pracovníků MSF pocházely, organizace zatím nezveřejnila. „Mezi zabitými spolupracovníky není žádný kolega z České nebo Slovenské republiky,“ uvedla v tiskové zprávě Míla Janišová z pražské kanceláře MSF. Rozhlasové stanici Radiožurnál ředitel české pobočky humanitární organizace Pavel Gruber řekl, že jeden český lékař měl na místo odletět dnes ráno.

Mluvčí jednotek USA působících v Afghánistánu Tribus uvedl, že „americké síly provedly letecký útok v 02:15 místního času proti osobám, které je ohrožovaly“. Úřad afghánského prezidenta podle agentury Reuters informoval, že velitel spojeneckých sil v Afghánistánu vedených Američany John Campbell po bombardování informoval prezidenta země o podrobnostech a omluvil se. Pentagon ani NATO tuto informaci nekomentovaly.

Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města. Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích stále vzdorují. Podle dostupných zpráv se bojuje zejména u letiště.

Lékaři bez hranic začali pracovat v Afghánistánu v roce 1980. V kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí. Úrazové centrum, které se nachází v několika budovách v rezidenční čtvrti na východě města, muselo zvýšit kapacitu z 92 lůžek na 150, přičemž pacienti leželi i v kancelářích, vyšetřovnách a na chodbách. V nemocnici se ocitli s vážnými poraněními břicha, končetin nebo hlavy, uvedli v pátek Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč