6. srpna 2014 14:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Během nočních bojů ve Středoafrické republice zemřely desítky lidí

Mezinárodní vojenské síly v SAR. Vlevo francouzský voják, vpravo příslušníci mírových sil Africké unie z Čadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní vojenské síly v SAR. Vlevo francouzský voják, vpravo příslušníci mírových sil Africké unie z Čadu. | foto: Reuters

BANGUI Přinejmenším 53 lidí zahynulo v noci na středu při střetech muslimských milic a vojáků mezinárodní mise ve Středoafrické republice. Podle mluvčího francouzské mise zaútočili bojovníci milic Séléka na vojáky mezinárodní mise poblíž města Batangafo, které leží asi 360 kilometrů severně od metropole Bangui. Zahynulo přitom 50 muslimských povstalců a tři afričtí příslušníci mise. Podle očitých svědků však střelbě podlehlo i několik civilistů.

Boje vypukly krátce poté, co odstoupila přechodná vláda premiéra Andrého Nzapayekého, uvedla agentura DPA. Učinila tak po výzvě prezidentky Catherine Sambové-Panzové, která tímto krokem chtěla po podepsání mírové smlouvy v konžské metropoli Brazzaville 23. července vyslat další signál k usmíření mezi křesťany a muslimy v této africké zemi. Středeční boje ale podle DPA ukazují na to, že k trvalému míru má SAR ještě daleko.

SAR sužuje násilí od loňského březnového převratu, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. V této převážně křesťanské zemi se pak Djotodia prohlásil prvním muslimským prezidentem. V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.

Prezidentka SAR Catherine Samba-Panzová, v pozadí odstoupivší premiér Andre...

Prezidentka SAR Catherine Samba-Panzová, v pozadí odstoupivší premiér Andre...

Michel Djotodia, velitel muslimských rebelů v SAR, se prohlásil prezidentem země po březnovém puči. Na začátku ledna na svou funkci rezignoval.

Michel Djotodia, velitel muslimských rebelů v SAR, se prohlásil prezidentem země po březnovém puči. Na začátku ledna na svou funkci rezignoval.

OSN odhaduje, že kvůli bojům muselo své domovy opustit přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí. Obě strany sporu se vzájemně obviňují z válečných zločinů včetně etnických čistek. V zemi je nyní přítomno asi 2000 francouzských vojáků, 800 vojáků z dalších evropských zemí a 6500 vojáků mise Africké unie. Humanitární pomoc v současnosti potřebují podle OSN už téměř všichni z 4,6 milionu obyvatel země.

LIDOVKY.CZ K SITUACI V SAR:

Lidovky.cz, ČTK