Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Během obsazení Kapitolu byl v budově i kufřík sloužící k odsouhlasení jaderného útoku. Vetřelci se ho nezmocnili

Mike Pence během evakuace z Kapitolu během situace, kdy do něj vniknuli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Pence během evakuace z Kapitolu během situace, kdy do něj vniknuli... | foto: ČTK/AP

Washington Když podporovatelé Donalda Trumpa v lednu vtrhli do washingtonského Kapitolu, v budově se v té chvíli nacházel i Mike Pence, viceprezident minulé administrativy. Ten u sebe měl i asistenta s pověstným kufříkem, jenž má prezidentovi Spojených států amerických umožnit povolení jaderného útoku i ve chvíli, kdy se nenachází v klasických velínech.

Případ popsal server CNN. Informace vypluly na povrch při přehrávání videozáznamů z osudného dne během slyšení v americkém Senátu, který projednává možnost podání druhé ústavní žaloby - tzv. impeachmentu - na Donalda Trumpa kvůli obvinění z podněcování demonstrantů k útoku na budovu, která je symbolem americké demokracie.

Na jednom ze záběrů bylo zřetelné, že skupina evakuující viceprezidenta se jen těsně minula s davem protestujících. Mike Pence přitom měl u sebe „jaderný kufřík“, který je identický s tím, jenž u sebe musí neustále nosit prezident USA. Jde o zálohu, kdyby se z jakýchkoliv důvodů stalo, že by hlava států nemohla ten svůj použít.

Představitelé ozbrojených sil se navíc o možném nebezpečí dozvěděli také až zpětně ze záznamů, které byly přehrány ve středu v Kongresu. Dle CNN není jasné, zda o možném nebezpečí věděly jiné bezpečnostní složky či agentury.

Vzhledem k tomu, že Penceova ochranka nikdy neztratila kontrolu nad kufříkem a Donald Trump - tehdejší prezident - se nenacházel v nebezpečí, nebyl dle nejmenovaného zdroje CNN z vojenských kruhů kufřík deaktivován. I kdyby se ho dav zmocnil, nemohl by ho prý kvůli bezpečnostním opatřením použít. „Nerad bych se pouštěl do diskuse o konkrétní kontrole nad strategickými jadernými silami,“ řekl novinářům tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby.

„Když se výtržníci dostali na vrchol schodiště, nacházeli se ve vzdálenosti zhruba 30 metrů od místa, kde se ukrýval viceprezident se svou rodinou. Byli jen pár metrů od jedněch ze dveří do této místnosti,“ sdělila delegátka Stacey Plaskettová. Na jiném záznamu lze vidět, jak protestující křičí požadavek, aby byl Mike Pence oběšen.

Proces s Trumpem, který jako první z amerických prezidentů čelí ústavní žalobě podruhé, by mohl skončit už o víkendu. Očekává se, že stejně jako ten první skončí osvobozením 45. prezidenta USA, neboť drtivá většina republikánských senátorů odmítla ústavnost soudu.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...