Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Během sedmi měsíců zabili 14 bezdomovců. Šéf ruského ‚gangu čističů‘ dostal doživotí

Svět

  15:28
PRAHA - Moskevský soud rozhodl o „gangu čističů“, kteří v letech 2014-2015 zabíjeli v okolí Moskvy a Jaroslavle bezdomovce. Pětice Rusů dostala za „vraždy s použitím brutálního násilí“ tresty od devíti a půl roku po doživotí - to dostal šéf skupiny. Gang zabil celkem na 14 bezdomovců.

Šéf ruského „gangu čističů“ Pavel Vojtov. foto: Youtube.com/Телеканал 360

Pětice mladých Rusů neukázala žádné projevy lítosti, když je soudce poslal do vězení. Pavel Vojtov, šéf celé skupiny, dokonce s novináři žertoval. Rozsudek byl pro něj netvrdší. Za vraždy bezdomovců dostal doživotní vězení.

Podle vyšetřovatelů se potkali na internetu a rozhodli se, že chtějí vyčistit město od bezdomovců. Čtyři muži a jedna žena v Moskvě během dvou let zabili na čtrnáct lidí. O vraždách si psali jako o „čistce“, informovala ruská vládní agentura RIA Novosti.

Julija Ivanovová, úřednice vyšetřovací komise uvedla, že gang pěti lidí vyhledával bezdomovce v moskevském a jaroslavlském regionu mezi červencem 2014 a únorem 2015. Soudce již dříve skupinu označil za vinnou ze spáchání čtrnácti vražd.

Nože, boxery i kladiva

„Vraždy byly spáchány v téměř neobydlených oblastech převážně v noci a za použití značné brutality,“ uvedla Ivanovová. „Jako zbraně používali nože, kladiva, boxery, ale i další předměty, které byly při ruce.“

Státní televize 360TV  uvedla, že šéf skupiny Pavel Vojtov, který byl odsouzený na doživotí, několikrát během přelíčení naznačoval, že dělá nacistický pozdrav a na sobě měl tričko, na kterém bylo runami napsáno „pouze nenávist“.

Další členové „gangu čističů“, jak pětici přezdívají média, dostali tresty podle toho, do jaké míry se zapojili do vraždění. Vladislava Karatajeva odsoudil tribunál k šestnácti letům vězení, Jelenu Lobačevovou ke třinácti. Nejmenší trest dostali Arthur Narcissov a Maxim Pavlov. Do nápravného zařízení s půjdou jen na devět a půl roku.

Podle psychologů byli Vojtov i Lobačevová naprosto duševně zdraví. Z pětice vrahů trpěl podle dostupných informací psychickou poruchou jen Vladislav Karatejev, který bude přinucen nastoupit na léčbu. Zda ho nemoc mohla vést k tomu, aby spáchal trestné činy, nebylo objasněno.

Autor:

Mohlo by vás zajímat