8. dubna 2016 16:32, aktualizováno  23:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgičané dopadli muže ‚v klobouku‘ podezřelého z teroru v Paříži a Bruselu

Mohamed Abrini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed Abrini. | foto: TwitterReprofoto

BRUSEL Belgická policie dopadla v Bruselu Mohameda Abriniho, podezřelého z listopadových útoků v Paříži a následného březnového teroru v Bruselu. Oznámila to v pátek belgická stanice VRT. Spolu s ním byl zadržen i další podezřelý, pravděpodobně společník sebevražedného atentátníka z bruselského metra.

Agentuře AFP poté zadržení Abriniho potvrdil nejmenovaný policejní zdroj. Belgická prokuratura oznámila, že byl zatčen jeden z klíčových podezřelých ve vyšetřování listopadových útoků v Paříži - Belgičan Mohamed Abrini.

VRT upřesnila, že jednatřicetiletý Abrini byl zatčen v bruselském Anderlechtu. Stanice pokládá za „více než pravděpodobné“, že Abrini je „mužem v klobouku“ - tedy společníkem dvojice sebevražedných atentátníků z bruselského letiště, jemuž se z místa útoku podařilo vytratit. Prokuratura ve čtvrtek zveřejnila záběry, kudy utíkal, a požádala veřejnost o pomoc při jeho dopadení.

Po více než třech týdnech, kdy se mu dařilo unikat bezpečnostním složkám, byl muž konečně dopaden a identifikován právě jako Abrini, po němž policie pátrala již od listopadového teroru v Paříži. Tehdejší smrtící atentáty mají na svědomí 130 lidských životů.

„Muž v klobouku“ na záznamu bezpečnostních kamer.
„Muž v klobouku“ na záznamu bezpečnostních kamer.

Belgická policie zatkla také dalšího podezřelého, pravděpodobně společníka teroristy, který zahynul během sebevražedného útoku ve stanici metra Maelbeek. Má jít o Osamu Krayema.

Mohamed Abrini má za sebou kriminální minulost, připomínají belgická média. Za ozbrojenou loupež si odpykával trest ve vězení a je považován za nebezpečného.

Abriniho bratr Souleymane odešel z Evropy do Sýrie, kde zahynul, když bojoval v ozbrojené islamistické skupině vedené Abdelhamidem Abaaoudem. Ten byl pravděpodobně hlavním organizátorem pařížských atentátů a zemřel při následném policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis. Sám Mohamed Abrini v loňském červnu odcestoval do Turecka, není však známo, zda překročil i syrské hranice.

Belgická federální policie zveřejnila snímek Abriniho již loni 24. listopadu, tedy jedenáct dní po pařížských atentátech. Podíl Abriniho na pařížských útocích je stále nejasný. Jeho příbuzní nicméně tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Podle listu The Guardian se zřejmě podílel na plánování a logistice akcí.

Záznam z bezpečnostních kamer 11. listopadu zachytil Abriniho spolu se Salahem Abdeslamem na čerpací stanici, jak vjíždějí do Paříže ve vozidle Renault Clio. Na jižním předměstí Paříže Alfortville si poté najali garsonku, která teroristům z osudného pátku 13. posloužila jako základna.

Abdeslam a Abrini se však mezitím vrátili do Belgie, jak potvrzuje další záznam bezpečnostních kamer, tentokrát ovšem z noci na 12. listopadu. Na této nahrávce je zachycen rovněž Salahův bratr Brahim, jenž se o den později odpálil v Paříži.

Trojice vyrazila ve dvou pronajatých autech do bezpečného domu v Charleroi, kde se připojila k předpokládanému strůjci útoků Abdelhamidu Abaaoudovi.

Místo, kde se skrývali teroristé v pařížské čtvrti Saint-Denis, možná tam našel...

Místo, kde se skrývali teroristé v pařížské čtvrti Saint-Denis, možná tam našel smrt i hlavní organizátor útoků Abdelhamid Abaaoud

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.