30. července 2016 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgická policie obvinila z přípravy atentátu jen jednoho z bratrů

Belgický policista ve čtvrti Schaerbeek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgický policista ve čtvrti Schaerbeek | foto: Reuters

BRUSEL Belgie v sobotu obvinila jednoho z dvojice zadržených bratrů z přípravy teroristického útoku. Druhý sourozenec rovněž zadržený během noční protiteroristické akce ve Valonsku byl bez obvinění propuštěn. Žádnou spojitost s březnovými bruselskými atentáty vyšetřovatelé do této chvíle nenašli, uvedla belgická prokuratura.

Muž identifikovaný úřady jako Nourredine H. byl podle agentury AFP obviněn z plánování úmyslné vraždy při teroristickém útoku a z podílu na aktivitách teroristické skupiny. Soudce dnes rozhodl o tom, že po dobu vyšetřování zůstane ve vazbě.

Belgie obvinila jednoho ze zadržených bratrů z přípravy teroristického útoku. Neměl prý spojitost s bruselskými atentáty. Druhý bratr byl propuštěn.

V rámci operace se podle médií uskutečnilo asi deset domovních prohlídek, převážně v okolí Monsu a Lutychu. Během zátahu nebyly nalezeny žádné zbraně ani výbušniny, uvedla na svém webu stanice RTBF.

V Belgii platí vysoký stupeň teroristické hrozby od atentátů v Paříži z loňského listopadu. Extremistická buňka, která měla spojitost s útoky, měla svou základnu v Bruselu. Letos v březnu krátce po zásahu proti islamistům spojovaným s atentátem spáchali teroristé v belgické metropoli dva pumové útoky, které si vyžádaly 32 obětí. Noční operace ale s těmito atentáty podle prokuratury nesouvisela.

ČTK