Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Bruselu zastavují auta ‚konvoje svobody‘, u institucí EU čekají vodní děla

Svět

  13:13aktualizováno  16:44
Belgická policie v pondělí znemožnila vjezd do Bruselu několika desítkám aut, jejichž řidiči chtěli po vzoru Kanaďanů blokovat ve městě dopravu. Lidé protestují proti koronavirovým opatřením. Podle starosty Bruselu dorazilo do města asi pět set aut a karavanů. Do centra šli demonstranti pěšky, aby se shromáždili před sídly institucí EU. Policie kolem budov preventivně rozmístila stovky svých lidí i několik vodních děl.

Policie od rána kontroluje několik velkých příjezdových cest do Bruselu. Starosta metropole Philippe Close uvedl, že již prověřili na pět tisíc aut a několika desítkám z nich zakázali pokračovat dál.

„Jde o to, aby si nebrali hlavní město jako rukojmí,“ řekl Close rozhlasové stanici RTBF. Řidiči, kteří chtějí v Bruselu demonstrovat, mohou podle něj odstavit svá auta na parkovištích kolem města a pokračovat dál pěšky nebo veřejnou dopravou.

Belgická policie kontroluje několik velkých příjezdových cest do Bruselu. Obává se plánované demonstrace proti koronavirovým opatřením. (14. února 2022)

Belgické úřady nekontaktoval žádný organizátor protestu, třebaže to místní pravidla vyžadují, doplnil starosta.

Podle belgických médií se v neděli večer chystala z francouzského Lille do Bruselu více než tisícovka vozů. Někteří řidiči však s cestou vzhledem k dopředu avizovaným akcím belgické policie váhali.

V sobotu podobnou akci v Paříži překazila policie, která zadržela nejméně 500 vozidel, jež se navzdory policejnímu zákazu pokoušela vjet do francouzského hlavního města. O další protesty se pokoušeli například řidiči v Nizozemsku.

Žádná z akcí však zdaleka nedosáhla intenzity původního kanadského konvoje. V centru Ottawy stovky kamionů zhruba dva týdny blokovaly dopravu, neprůjezdné byly také některé důležité hraniční přechody mezi Kanadou a USA.

10. února 2022

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat