Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Belgický soud zprostil viny lékaře obviněné z ‚amatérsky‘ provedené eutanazie

Svět

  16:14
Brusel - Belgický soud v pátek zprostil viny trojici lékařů, kteří čelili obžalobě z vraždy kvůli tomu, že aplikací jedu pomohli zemřít 38leté pacientce. Podle agentury Reuters šlo o první soudní proces týkající se eutanazie v zemi, která tuto praxi umožnila v roce 2002.
Injekce-ilustrační foto.

Injekce-ilustrační foto. foto: Reprofoto

Lékaři byli obviněni z nezákonného otrávení Tine Nysové v dubnu 2010. Podle obžaloby nebyly naplněny podmínky pro provedení eutanazie, tedy usmrcení na žádost.

Dvanáctičlenná porota v Gentu dospěla po osmihodinové debatě k závěru, že trojice lékařů, jejichž podpis byl pro provedení eutanazie vyžadován, je nevinná. Jde o doktora, který pacientce vstříkl smrtící injekci, bývalého praktického lékaře Nysové a psychiatra.

Rodiče a sestry usmrcené pacientky však tvrdili, že eutanazie byla provedena amatérským způsobem a že Nysová netrpěla neléčitelnou duševní poruchou, což byla důležitá podmínka pro usmrcení.

Belgické zákony dospělým osobám umožňují žádat o usmrcení za podmínky, že čelí nesnesitelnému fyzickému nebo duševnímu utrpení způsobenému vážnou a nevyléčitelnou chorobou. Od roku 2014 je eutanazie možná také u smrtelně nemocných dětí.

Eutanazie ve světě

Také soud v Nizozemsku loni v září zprostil obžaloby lékařku, která čelila obvinění, že provedla eutanazii bez jasného souhlasu své pacientky trpící stařeckou demencí. Prokuratura se však obrátila na nejvyšší soud, který ve věci ještě nerozhodl.

Eutanazie je ve většině zemí nezákonná. Jako první země na světě ji legalizovalo v roce 2002 právě Nizozemsko. V Evropě se později přidaly Belgie a Lucembursko. V Česku se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat