Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Belgii hořela jedna z nejvyšších budov v zemi. Jeden člověk zemřel

Svět

  7:50
Při požáru jedné z nejvyšších rezidenčních budov Belgie zemřel v pondělí v Lutychu jeden člověk, dva jsou v kritickém stavu v nemocnici. Výšková budova Kennedy, která má zhruba 85 metrů, vzplála v pondělí odpoledne a do pozdního večera z ní byly evakuovány více než dvě stovky lidí, někteří za pomoci vrtulníku, informují belgická média. Zhruba hodinu před půlnocí se hasičům podařilo dostat oheň pod kontrolu.

Požár vypukl ve sklepech budovy kolem 14:00, později se začal šířit i do dalších pater. Hustý kouř především zaplnil schodiště, což výrazně ztížilo odchod obyvatel. Hasiči nejdříve obyvatele vyzvali, aby se zavřeli v bytech, později však nařídili evakuaci a začali je snášet z balkónů.

Zásah komplikovala výška budovy. Ačkoliv z Antverp přijel vůz s plošinou, která může dosáhnout až do výšky 60 metrů, poslední patra bylo nutné evakuovat za použití vrtulníků. Letecká evakuace začala kolem 20:30 a policejní mluvčí vyzval obyvatele, aby setrvali na balkónech.

Podle informací policie do nemocnice muselo být převezeno pět obyvatel budovy, tři z nich se nadýchali kouře. Stanice RTL s odvoláním na policii uvedla, že jeden člověk zemřel a dva další jsou v kritickém stavu.

Hasiči spolu s lidmi evakuovali i jejich domácí mazlíčky. Více než sedmi desítkám lidí musely úřady vyhledat alternativní ubytování, ostatní obyvatelé si poradili sami. Celkem bylo evakuováno přes 250 lidí. „Budova nebude přístupná a zůstane pod dohledem,“ uvedla policie. Hasiči hodinu před půlnocí oznámili, že se jim požár povedlo dostat pod kontrolu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!