12. ledna 2017 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgie obvinila dva lidi z pomoci teroristovi z Paříže a Bruselu

Speciální jednotky během razie v Molenbeeku - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciální jednotky během razie v Molenbeeku - ilustrační snímek | foto: Reuters

BRUSEL Belgie nově obvinila dvě osoby - muže a ženu - z pomoci islámskému radikálovi, který se podílel na přípravě předloňského teroristického útoku v Paříži a který se loni odpálil v bruselském metru. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters oznámila belgická prokuratura.

Dvojici, která byla identifikována jako Meryem E. B. a Farid K., policie zadržela při středeční razii. Oba čelí podezření, že poskytovali falešné doklady Khalidu El Bakraouiovi. Ten se podle vyšetřovatelů zúčastnil plánování teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015 a loni v březnu se odpálil v bruselské stanici metra Maalbeek. Ve francouzské a belgické metropoli při těchto atentátech zahynulo pět desítek lidí.

„Jsou podezřelí, že poskytli Khalidu El Bakraouiovi padělané doklady, které on později využil k přípravě útoku v Paříži,“ uvedla prokuratura v prohlášení. Zatímco Farid K., který byl rovněž obviněn z účasti na teroristických aktivitách, zůstává ve vazbě, ženu podle Reuters úřady za přísných podmínek propustily.

Bakraoui si pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při pátrání po teroristovi Salahu Abdeslamovi zabila jiného radikála. Zřejmě si také pronajal dům v jihobelgickém městě Charleroi, kde teroristé připravovali pařížský útok.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz