29. července 2016 13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgie se brání teroru: vůbec poprvé zmrazila majetek podezřelých

Belgie po teroristických útocích (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgie po teroristických útocích (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRUSEL Belgická vláda zmrazila majetek deseti lidí podezřelých z terorismu, napsal v pátek belgický deník De Tijd. Mezi dotčenými je podle agentury AFP například Mohamed Abrini spojovaný s atentáty v Bruselu a v Paříži.

Možnost zmrazit podezřelým teroristům finanční aktiva má Belgie už od roku 2006, kdy vyšel příslušný královský výnos o boji proti financování terorismu. Až letos jej ale ministr financí Johan van Overtveldt doplnil o konkrétní jména. Ministři schválili desetičlenný seznam za zavřenými dveřmi 20. července. Už předtím 27. května souhlasili s prvními dvěma jmény.

Jmenovaní nesmějí dostávat žádné úvěry ani jinou podporu a nesmějí nakládat s žádnými svými příjmy ani movitým nebo nemovitým majetkem.

„Je dobře, že toto opatření, které existuje od roku 2006, je konečně funkční. Je to logická etapa a tvoří nedílnou součást boje proti terorismu,“ uvedl v krátkém prohlášení van Overtveldt.

Muž v klobouku

Jednatřicetiletý Mohamed Abrini, je „mužem v klobouku“, kterého zachytily kamery na bruselském letišti Zaventem v doprovodu dvou teroristů, kteří se na místě později odpálili. Dvojitá exploze 22. března zabila 32 lidí, dalších 270 zranila. Abrini je spojován také s loňskými útoky v Paříži, kdy zemřelo 130 lidí. Kamery ho loni na podzim zachytily u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio, který o dva dny později použili teroristé.

Lidé zapalují svíčky a pokládají je na belgickou vlajku.
Cestující na letišti v doprovodu vojáka.

Abrini je momentálně vězněn v Belgii. Země sice schválila jeho vydání do Paříže, k tomu ale nedojde, dokud nebudou došetřeny útoky na Zaventemu, kde je Abrini jedním z hlavních podezřelých.

Podle listu De Tijd jsou na seznamu osob se zablokovaným majetkem také dva členové molenbeecké rodiny Bazarouj, která údajně verbovala nové džihádisty a jejíž členové prý skrývali dalšího z pařížských atentátníků, šestadvacetiletého Salaha Abdeslama.

Deník napsal, že seznam vzbuzuje pochybnosti, protože většinu uvedených osob bezpečnostní síly dávno znají, a vznesl řečnickou otázku, proč kabinet přistoupil k tomuto kroku až teď.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!