13. února 2019 20:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgii zasáhla generální stávka. Letiště byla zavřená, v dopravě panoval chaos

Letiště v Bruselu bylo kvůli generální stávce v Belgii prázdné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště v Bruselu bylo kvůli generální stávce v Belgii prázdné. | foto: Reuters

BRUSEL Belgii ve středu ochromila jednodenní generální stávka, kterou za zvýšení mezd svolaly tři odborové svazy - socialistický, křesťanský a liberální. Na belgických letištích od úterního večera nepřistávají, ani z nich neodlétají pravidelné linky. Ochromena je veřejná doprava, svoz odpadu i činnost místních úřadů, škol, pošt či obchodů a v omezeném režimu fungují i nemocnice. Také železnice zrušily asi polovinu spojů, mezinárodní vlakové doprava ale stávkou příliš ovlivněna není, uvedl deník Le Soir.

Vedle zvýšení platů odborové svazy žádají i vyšší důchody, které by odpovídaly rozumným životním podmínkám, dále lepší pracovní podmínky na sklonku kariéry a vyvážení práce a osobního života. Dosud je růst platů na další dva roky omezen na 0,8 procenta.

Cestujíci zjišťují, že všechny lety na bruselském letišti jsou zrušeny.
Prázdné odbavovací přepážky na bruselském letišti.

Letecký provoz nad Belgií funguje pouze pro přelety, pro přistání a odlety mají výjimku jen vládní, vojenské a nouzové lety, řekl agentuře AFP mluvčí řízení letového provozu Dominique Dehaene.

„Ačkoliv terminál zůstává otevřený, laskavě žádáme cestující, aby na letiště ve středu nechodili,“ informovalo předem mezinárodní bruselské letiště, které odbaví asi 650 letů denně. Také letiště v Charleroi, druhé největší v zemi, které denně přijme a odbaví na dvě stovky letů a odkud operuje zejména společnost Ryanair, zrušilo všechny linky a zůstalo zcela uzavřené.

Stávka se dotkla i leteckého spojení s Českem. Zrušeny byly v souvislosti se stávkou všechny plánované lety mezi Prahou a Bruselem, konkrétně jde o čtyři zpáteční lety, řekl mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň. Cestující, jichž se zrušení linek dotklo, mají kontaktovat svou leteckou společnost, která jim nabídne náhradní řešení.

Chaos panoval i na vlakových nádražích v Belgii, řada spojů byla zrušena. Stávka se ale příliš nedotkla mezinárodních spojů, bez omezení fungují například linky společnosti Eurostar. Ochromena je i městská veřejná doprava, například v Bruselu funguje pouze jedna linka metra. Také antverpský přístav funguje jen asi ze 70 procent, uvedla místní média.

Stávka se ale dotkla i řady soukromých podniků. Odboráři od časného rána blokují některé podniky, na fotkách na sociálních sítích jsou vidět i zátarasy z nákupních vozíků u obchodních center. Agentura AFP uvedla, že v Gentu byli při blokádách zraněni dva odboráři při srážce s autem, police řidiče vozu zadržela.

V metalurgickém a textilním průmyslu byla účast „dosud nevídaná“, uvedl William Van Erdegehem, předseda odboru CSC Metea. Stávka podle něj zasáhla na šest stovek podniků. Ve městě Courcelles u Charleroi na jihu země se s odboráři setkali lidé z hnutí žlutých vest, kteří se tu už několik týdnů střídají u kruhového objezdu.

„Odboráři se musejí vrátit k jednacímu stolu, stávkou se nic neřeší,“ uvedl v prohlášení premiér Charles Michel, který zároveň poděkoval „těm, kteří dnes pracují“. Ministr hospodářství Kris Peeters odhadl škody způsobené středeční stávkou na 929 milionů eur (asi 24 miliard Kč). Poslední generální stávka se v Belgii konala v prosinci 2014. Ta nynější je od roku 1993 pátá.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz