„Domnívám se, že právě sudetští Němci jsou skvělými vyslanci pro spolupráci, mají totiž k českým zemím osobní vztah a po stovky let přispívali k jejich rozvoji a přispěli k jejich jedinečnosti,“ řekl bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Sudetské Němce v Hofu ujistil, že Praha ve vztahu k Německu a sudetským Němcům přes všechna vzájemná příkoří hledí do budoucnosti.
„Přes všechny hrůzy, na které nesmíme zapomínat a musíme o nich mluvit a interpretovat, musíme hledět vpřed. Nejsme jen Češi, Němci, jsme Evropané, máme odlišné kořeny, ale společné plody,“ uvedl.
Před vystoupením Pavla Bělobrádka na sjezdu zazněla česká hymna, kterou zahrála dechovka kapelníka Rolanda Hammerschmieda. Bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země po druhé světové válce nad vysídlenými sudetskými Němci převzala záštitu, to v nedělním projevu označil za důležitý symbol toho, že Češi a Němci již nejsou nepřátelé.
„Zahrát českou hymnu byl důležitý signál toho, že už nejsme nepřátelé, že jsme přátelé a partneři,“ řekl v projevu Söder. „Nezapomínáme, co bylo, ale chceme novou a lepší budoucnost. Cestu k ní hledáme společně,“ dodal.
Řekl také, že sudetští Němci si zaslouží Nobelovu cenu za mír. Přispěli podle něj k rozvoji Bavorska a jsou mostem k Česku. Posselt, který je šéfem Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) hájícího zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků, se ve svém projevu zaměřil na mírové poslání sudetských Němců. Podle něj jsou k tomu vázáni vlastními historickými zkušenostmi.
„Svoboda je pro nás elixír života, jsme hnutím svobody,“ řekl Posselt. Stejně jako v předchozích letech varoval i letos před nasloucháním populistům, nacionalistům a těm, kteří chtějí zachovat status quo.
„Chtějí bránit setkávání a kdo se nechce setkávat, ten není otevřen porozumění. Nacionalisté a populisté chtějí jen konzervovat strach. Strach, nenávist, odmítání,“ řekl a dodal, že obranou a cestou vpřed je jen dialog, což neznamená dva monology. Mottem letošního sjezdu, který je v pořadí 72., je Dialog překonává hranice.
Pavel Bělobrádek je posledním členem české vlády, který se sjezdu ve funkci zúčastnil. Stalo se tak v roce 2017 a o rok dříve na každoročním setkání sudetských Němců vystoupil jako první český ministr Daniel Herman, který tehdy stál v čele resortu kultury. Na nynějším sjezdu tak Česko oficiálně reprezentuje generální konzulka v Mnichově Ivana Červenková.
Na nepřítomnost českých ministrů upozornil i Bělobrádek ve svém projevu, který zahájil oslovením sudetských Němců slovy „milí krajané“.
„Přicházím s pozdravy od některých členů vlády, kteří chtěli původně přijet a nakonec nemohli. Mám vás ujistit, že spolupráce s Německem a zvláště s Bavorskem je intenzivní a chceme ji dále rozvíjet, obzvláště v oblastech kultury a hospodářství,“ řekl.
V projevu hovořil Bělobrádek i o Ukrajině, která čelí ruské agresi, a také o Bělorusku a Rusku, kde vládnou autoritářské režimy. „Ušli jsme kus společné cesty v rámci Evropské unie,“ řekl sudetským Němcům Bělobrádek.
„Doufám, že svoboda, pravda, respekt a spolupráce nakonec zvítězí v celé Evropě. A k tomu je potřeba dialog, protože pak se dá předejít šovinismu, diktatuře a válkám,“ dodal.
Mottem letošního sjezdu, který se koná v Hofu nedaleko českých hranic, je Dialog překonává hranice.