Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Běloruská opozice popírá, že by chtěla převzít moc v zemi. Podle Cichanouské probíhá pokojná revoluce

Bělorusové na demonstraci požadují odstoupení Lukašenka. foto: Reuters

Minsk/Vilnius/Brusel - Opoziční koordinační rada pro klidné předání moci v Bělorusku odmítla tvrzení prezidenta Alexandra Lukašenka, že chce převzít vládu v zemi. Ujistil o tom jeden z členů vedení rady Pavel Latuška, podle něhož chce grémium zahájit dialog o překonání politické krize.
  13:42aktualizováno  17:34

Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská řekla, že v zemi se nyní odehrává pokojná revoluce. Běloruské soudy v úterý poslaly na deset dní do vězení členy opoziční rady Sjarheje Dyleuska a Volhu Kavalkovovou.

V centru Minsku se na demonstraci proti Lukašenkovi sešlo více než 100 tisíc lidí

Běloruská opozice odmítá jako zfalšované vítězství Lukašenka v nedávných prezidentských volbách a žádá jeho rezignaci a nové hlasování. V zemi se v posledních týdnech konají bezprecedentní protivládní demonstrace.

Lukašenkovi se ve volbách postavila Cichanouská, která  při videokonferenci ujistila Evropský parlament, že v Bělorusku probíhá „poklidná revoluce“. „Bělorusko se probudilo. Už nejsme opozicí. Už je nás většina. Pokojná revoluce je v chodu. Není to geopolitická revoluce, je to demokratická revoluce,“ řekla europoslancům.

Lidé v Bělorusku požadují odstoupení Lukašenka.
Lidé v Bělorusku požadují odstoupení Lukašenka.

„Vytyčili jsme si jediný cíl: Zahájit dialog o překonání politické krize,“ řekl zpravodajskému portálu Tut.by další opoziční vůdce, bývalý běloruský ministr kultury Latuška, který dopoledne vypovídal jako svědek před vyšetřovateli zkoumajícími činnost rady. Ta je podle Latušky v souladu s ústavou.

Podle opozičního předáka vyšetřování rady, které zahájily běloruské úřady, má na lidi vyvinout tlak, aby tento orgán opustili.

Běloruská prokuratura minulý týden zahájila trestní řízení kvůli koordinační radě, která podle úřadů usiluje o uchopení moci a chce ohrozit národní bezpečnost.

V úterá byli podle agentury Reuters před soud předvedeni představitelé běloruské opozice Sjarhej Dyleuski a Volha Kavalkovová poté, co strávili noc za mřížemi, zatímco většina významných opozičních osobností už je ve vězení nebo v exilu.

Dyleuského, který vedl nedávné stávky v minském závodě na traktory MTZ, soud poslal na deset dní do vězení. Podle serveru Tut.by byl zadržen v pondělí poblíž továrny, když diskutoval s kolegy o situaci v podniku a o stávce. Policie měla za to, že se podílí na organizaci ilegální akce. Kavalkovová, nyní hlavní zástupkyně Cichanouské v Bělorusku, byla u jiného soudu odsouzena ke stejnému trestu. Obhajoba se míní odvolat, uvedla rada.

VIDEO: Lukašenko se v Minsku pohyboval s kalašnikovem v ruce a neprůstřelné vestě

V úterý před sídlem ministerstva školství v Minsku demonstrovali učitelé, ačkoli Lukašenko pohrozil, že pedagogové, kteří nepodporují vládu, přijdou o práci. „Zprotivilo se žít s hubou v podlaze, jak říkají policisté,“ řekla jedna z učitelek podle serveru Tut.by. Připustila, že se bojí, aby ji nevyhodili z práce, ale přesto se rozhodla přijít, protože „vždy jsem pracovala podle svého svědomí a styděla bych se podívat se v zrcadle sama sobě do očí“.

Cichanouská v úterý z litevského exilu pozvala občany na večerní oslavu běloruského Dne nezávislosti na náměstí Nezávislosti v Minsku.Protestem pedagogové podle portálu odpověděli na Lukašenkova slova, že ve školách smějí pracovat jen ti, kdo sdílejí „státní ideologii“. Jde podle nich o pokrytectví, protože úřady současně tvrdí, že škola má být bez politiky. K učitelům se přidali i rodiče a další lidé, dohromady přišlo několik stovek lidí. Ministr školství nepřišel, ačkoliv jej zvali. Policie varovala, že akce není povolená, zatímco demonstranti vykřikovali hesla jako „Hanba“ a „Čestné volby“.

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Členy rady jsou desítky lidí včetně Cichanouské nebo nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, která byla zadržena v pondělí a předvedena k výslechu má být ve středu.

Autor: